Ukrajna sürgeti az energetikai cégeket, hogy tartsák be a szankciókat, mert Oroszország az olajkereskedelemből finanszírozza a háborút.
A Shell olajvállalatot és a Vitol energiakereskedőt azzal vádolják, hogy meghosszabbítják az ukrajnai háborút azzal, hogy a szankciók kiskapuit kihasználva Törökországon keresztül szállítanak be orosz olajtermékeket Európába – írta a Guardian.
Oleg Usztenko, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök gazdasági tanácsadója arra sürgeti az energiavállalatokat, hogy
szabjanak határidőt az orosz eredetű olajtermékek kereskedelmének leállítására. Az ebből befolyó bevételekkel Vlagyimir Putyin a háború tüzét táplálja, és amíg a cégek megkerülik a szankciókat, a harcok tovább folytatódnak.
Az EU december 5-én betiltotta a tengeri orosz nyersolajszállítmányok behozatalát – ugyanazon a napon, amikor a G7 bevezette az árlimitet is, február 5-én pedig ezt kiterjesztették a finomított termékekre, például a dízelre és a fűtőolajra is.
Az indiai és törökországi üzemek azonban a háború kezdete óta csak tovább növelték az Oroszországból származó olajimportjukat, a finomítás és „átkeresztelés” után pedig exportálják ezeket a termékeket. Tavaly Törökország 143 millió hordó nyersolajat importált Oroszországból, ami 50 százalékos növekedést jelent 2021-hez képest.
A Global Witness nonprofit csoport megállapította, hogy a Shell december 5-e óta több mint 600 ezer hordó olajat importált Hollandiába olyan török finomítókból, amelyekről ismert, hogy Oroszországból szállítják be a nyersolajat. A multinacionális vállalat 2022 márciusában, nem sokkal az ukrajnai háború kitörése után jelentette be, hogy kivonul „minden orosz szénhidrogénnel kapcsolatos üzletből”.
Bár nem bizonyítható, hogy a termékek biztosan orosz nyersolajból származnak-e, a török finomítók hatalmas mennyiséget importálnak Oroszországból, amelyet aztán azonnal finomíthatnak vagy máshonnan származó nyersolajjal keverhetnek.
A Shell a hónap elején 32 milliárd fontos rekordnyereséget jelentett be, amit az ukrajnai háborúhoz kapcsolódó üzemanyag-áremelkedés is segített.
A Vitol, a világ legnagyobb független energiakereskedője 2022 áprilisában közölte, hogy „fel kívánja hagyni az orosz eredetű nyersolaj és az olajtermékek kereskedelmével”. Az ukrajnai háború kezdete óta azonban közel 3 millió hordót vásárolt olyan finomítóktól, amelyek orosz olajat dolgoznak fel – állítja a brit lap. A vállalat azonban kijelentette, hogy
a török finomítóból származó termékek nem orosz eredetűek és minden nemzetközi szabályozásnak megfelelnek. A cég által forgalmazott orosz nyersolaj és olajtermékek mennyisége 2022 első negyedéve óta több mint 90 százalékkal csökkent.
Az EU december 5-e óta 5 millió hordó finomított terméket importált Törökországból, Oroszországból pedig továbbra is napi 250 ezer hordót szállít be csővezetékeken keresztül.
A nyugati energiavállalatok és Európa továbbra is nagy mennyiségű orosz olajat szállít be, az ebből származó bevételeket pedig a hadsereg felfegyverzésére és ellátására fordítják. Felszólítjuk a Shellt és a Vitolt, hogy tartsák be a szankciókat, ne keressenek szankciókat és ne támogassák az orosz hadiipart
– írta Usztenko az olajvállalatoknak címzett levelében.
- Zelenszkij elárulta, havonta hányan lépnek be a fegyveres erőkhöz
- Mit jelent Ukrajnának az amerikai támogatások felfüggesztése?
- Szankciókat rendeltek el Ukrajnában a volt elnök, Petro Porosenko ellen
- 2025-ben Ukrajna rekordösszegű, 739 milliárd hrivnyáért fog fegyvereket vásárolni
- Pete Hegseth kemény üzenetet küldött Ukrajnának
- Trump és Zelenszkij is egyeztettek egymással
- Az oroszok beszervezték az ukrán titkosszolgálat terrorelhárítási vezetőjét
- Számokkal támasztotta alá Zelenszkij: Ukrajna nélkül Oroszország egész Európát megszállná
- Meg akarták ölni Zelenszkijt – Maga az ukrán elnök osztott meg részleteket
- Lenyelte a keserű pirulát Zelenszkij: Magyarországhoz, Szlovákiához és Lengyelországhoz fordult segítségért
- További háborús hírek