Arra szólította fel Mevlüt Çavuşoğlu török külügyminiszter az amerikai és az uniós partnereket, hogy ha rendelkezésükre állnak bármilyen dokumentumok azzal kapcsolatban, hogy bizonyos technológiai eszközök exportjával hadászati segítséget nyújtott volna Törökország Oroszországnak, adják át azokat. Azt ígérte, ebben az esetben megteszik a szükséges lépéseket, jelenleg azonban a török kormányzat nem tud ilyen jellegű szabálysértésről.
Tagadta Mevlüt Çavuşoğlu török külügyminiszter, hogy Ankara technológiai eszközök exportjával közvetetten támogatná Oroszország fegyverkezését – írja a Financial Times.
Az Egyesült Államok február elején vádolta meg Törökországot, hogy az oroszoknak vegyszereket, mikrochipeket, valamint egyéb technológiai eszközöket adnak el, és ezeket Moszkva háborús célokra tudja felhasználni.
A törököknek „extra elővigyázatosaknak kellene lenniük az akár kétféleképpen is használható technológiák eladásával, amelyeket komplex módon használhat fel az orosz hadsereg” – mondta Brian Nelson, az amerikai pénzügyminisztérium legfőbb szankciós tisztviselője. Leszögezte, nem csak arra kell ügyelni, mit exportálnak Oroszországba, hanem arra is, kivel üzletelnek. Arra intette Ankarát, kerüljék a szankcióval sújtott orosz cégeket.
Ha a partnereinknek az Egyesült Államokban vagy az Európai Unióban rendelkezésükre áll bármilyen információ vagy dokumentum, adják át ezeket nekünk. Ha pedig fény derül bármilyen szabálysértésre ezekkel kapcsolatban, megtesszük a szükséges lépéseket
– jelentette ki Mevlüt Çavuşoğlu egy ankarai sajtótájékoztatón.
Törökország és Oroszország között a kétoldalú kereskedelem megugrott 2022-ben, ezt azonban a török külügyminiszter az orosz energiaimport magasabb árával indokolta. Arra azonban nem tért ki, hogy a török export, amelynek célországa Oroszország volt, 9,34 milliárd dollár összértékűre ugrott tavaly, míg 2021-ben a 6 milliárd dollárt sem érte el.
A sajtótájékoztatón részt vett Anthony Blinken amerikai külügyminiszter is, aki a török-orosz kereskedelmi kapcsolatokra nem tett megjegyzést. Azt azonban kijelentette, hogy bízik benne, hogy Törökország végül jóváhagyja Finnország és Svédország NATO-jelentkezését, valamint szolidaritását fejezte ki a török-szír földrengéssel kapcsolatban.
- Németország először ad ki Ukrajnának egy mozgósítás elől megszökött férfit
- Zelenszkij elárulta, havonta hányan lépnek be a fegyveres erőkhöz
- Mit jelent Ukrajnának az amerikai támogatások felfüggesztése?
- Szankciókat rendeltek el Ukrajnában a volt elnök, Petro Porosenko ellen
- 2025-ben Ukrajna rekordösszegű, 739 milliárd hrivnyáért fog fegyvereket vásárolni
- Pete Hegseth kemény üzenetet küldött Ukrajnának
- Trump és Zelenszkij is egyeztettek egymással
- Az oroszok beszervezték az ukrán titkosszolgálat terrorelhárítási vezetőjét
- Számokkal támasztotta alá Zelenszkij: Ukrajna nélkül Oroszország egész Európát megszállná
- Meg akarták ölni Zelenszkijt – Maga az ukrán elnök osztott meg részleteket
- További háborús hírek