Top10


Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben

Népszerű tartalom

A mozgósítás és a férfiak külföldi utazásának korlátozása a hadiállapot után is folytatódhat
Tálcán kínálta fel Ukrajna kincseit Donald Trumpnak Volodimir Zelenszkij
Trump különmegbízottja találkozott az ukrán nagykövettel
Donald Trump jövő heti találkozót helyezett kilátásba Zelenszkijjel, és megbeszélést Vlagyimir Putyin orosz elnökkel
Trump béketerve kiszivárgott, Zelenszkij és Putyin is őrjöng

A magyarok Oroszországot és Ukrajnát kedvelik a legkevésbé

A Policy Solution 1000 ember személyes megkérdezésével zajlott felmérése szerint a nagy többség nem támogatná fegyverekkel Ukrajnát, ugyanakkor az ország NATO-tagságát támogatja – írja a Telex nyomán a delhir.info.

A kutatásból többek közt kiderül, hogy

a magyarok többsége (55 százalék) 2023-ban is úgy gondolja, hogy az ország hagyományosan a nyugathoz tartozik értékek szempontjából, így továbbra is ezen partnerekhez kell közelednie.

Azt viszont csak igen kevesen szorgalmazzák, hogy az ország közeledjen Moszkvához és távolodjon az Európai Uniótól (26 százalék). A relatív többség – 45 százalék – elutasítja a szorosabb együttműködést az oroszokkal.

A felmérésben részt vevőket arra kérték, jelöljék meg azt a három célt, amelynek szerintük meg kell határoznia az ország külpolitikáját.

A kormány azon megközelítését, hogy a magyar külpolitika egyik legfontosabb feladata az, hogy megvédje a nemzeti szuverenitást, nagyjából ugyanannyian érzik magukénak, mint azt, hogy az ország a nyugati szövetségeseivel működjön együtt. (40, illetve 37 százalék).

A kutatás azt is vizsgálta, hogy a magyarok szerint melyik az az ország, amivel fontos a jó kapcsolat. Az első helyen szereplő országok közül mindegyikben sok ezer magyar munkavállaló dolgozik: Németország, Ausztria és Egyesült Királyság.

A 17 országot felvonultató listán az utolsó két helyre Oroszország és Ukrajna került.

Azt is vizsgálták, hogy melyik országra tekintenek a magyarok legnagyobb veszélyforrásként. A kérdésben a választók itt is igazodnak az általuk kedvelt párt narratívájához: a fideszesek többsége Ukrajnát tartja a legkomolyabb fenyegetésnek (46 százalék), míg a hatpárti ellenzék szavazói egyértelműen (64 százalék) Oroszországot.

Ugyanakkor politikai frontvonalak feletti egyetértés látszik kialakulni abban a nagy többség által képviselt álláspontban, hogy Ukrajnának se az Európai Unió, se Magyarország ne adjon fegyvereket.

Hasonló konszenzus van viszont az Ország NATO-tagsága körül is. A válaszadók 76 százaléka továbbra is támogatja, hogy az ország a katonai szövetségen belül maradjon. Még az atlantista politikával szemben leginkább kritikus Mi Hazánk szavazóinak kétharmada is így vélekedik, s az összes többi párt táborában ennél magasabb a támogatók aránya.

Az uniós szankciókat sem látják túl sikeresnek a magyarok. 44 százalékuk szerint az EU gazdaságának jobban ártottak a büntetőintézkedések, mint Oroszországnak. Mindössze 11 százalék gondolkodik úgy, hogy az EU-s szankciók valóban rosszat tettek Moszkvának.

A Policy Solutions felmérte 23 nemzetközi politikus és egyéb közszereplő ismertségét, illetve népszerűségét. Magyarországon a legismertebbek: Putyin, Donald Trump és Ferenc pápa.

Pozitív megítélés szempontjából a nemrég Magyarországon járt Ferenc pápa vezet, a lista alján pedig Putyin szerepel.

A Szentatyát a megkérdezettek 60 százaléka látja pozitívan, míg az orosz elnökről csupán 9 százalék vélekedik így. Trump népszerűsége 24 százalékos, de még így is jobban áll, mint utódja, Joe Biden, akiről csupán 16 százalék nyilatkozott kedvezően.


Református
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com