Top10


Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben

Népszerű tartalom

Szijjártó Péter meghúzta a határvonalat: Az ukránok ígéreteivel tele a padlás!
Jövő héten bemutathatja a Trump-kormányzat, hogyan képzeli el az orosz-ukrán háború végét
Zelenszkij nyitott Trump ajánlatára az ásványkincseibe történő befektetéseket illetően
Zelenszkij hajlandó tárgyalni Putyinnal, de jelen kell lennie Amerikának és az EU-nak is
Megnyílt a határ az ukrajnai férfiak egyes kategóriái előtt

Jevgenyij Prigozsin a kínaiak segítségével tervezte véghez vinni a kudarcba fulladt lázadását?

Jevgenyij Prigozsin, a Wagner-csoport korábbi vezetője állítólag kínai műholdakat és azok képeit használta fel a júniusban meghiúsult lázadás során – állítja az Agence France-Presse (AFP) hírügynökség jelentése nyomán a HellóMagyar cikke.

Az AFP birtokába került dokumentumokból kiderült, hogy 2022. november 15-én Prigozsin akkori vállalkozása, a Nika-Frut 30 millió dolláros szerződést kötött a kínai Beijing Yunze Technology céggel. A megállapodás értelmében a Nika-Frut két magas felbontású megfigyelőműholdat kapott a kínai Chang Guang Satellite Technology (CGST) űrkutatási óriáscégtől, amelyek segítették a Wagner-csoportot műholdképekkel.

A Newsweek szerint Prigozsin ezeket a képeket használta a Kreml vezetői ellen június 23-24-én történt sikertelen felkelése során. Prigozsin, aki a Wagner-csoportot vezette és korábban a Moszkva által irányított ukrajnai hadjárat kulcsfigurája volt, augusztusban tragikus repülőgép balesetben életét vesztette, és azóta a Wagner-csoportot az orosz védelmi minisztériumhoz csatolták.

Prigozsin lázadása során elfoglalta két dél-oroszországi katonai bázist és 190 kilométerre közeledett Moszkvához a „igazságos menet” részeként. Ugyanakkor a Wagner-csoport vezetője azt állította, hogy erőik nem találkoztak ellenállással, amikor feléje haladtak. Az orosz Nemzeti Gárda vezetője, Viktor Zolotov akkor azt mondta, hogy Moszkva minden erejét a város védelmére összpontosította annak érdekében, hogy megakadályozza a Wagner-csoport előrenyomulását.

A hír megemlíti, hogy Kína és Oroszország közel diplomáciai, politikai és gazdasági kapcsolatokat tartottak fenn Oroszország Ukrajnába történő beavatkozása alatt. A két ország vezetői között „határtalan barátságról” szóltak, noha Kína állítólag semleges maradt a konfliktussal kapcsolatban.

Prigozsin halála is rejtélyes körülmények között történt, két hónappal a lázadás után. Bár az okok nem lettek hivatalosan tisztázva, egyes jelentések szerint Prigozsin gépét az orosz légvédelem lőtte le. Az orosz kormányzat először tagadta, hogy Prigozsin megöletett volna, majd később azt állította, hogy az utasok alkoholt vagy kábítószert fogyasztottak, és ennek következtében történt a gép roncsolása.

A hír kiemeli, hogy Prigozsin halála előtt Putyin nyilvánosan elismerte, hogy a Wagner-csoportot és műveleteit teljes mértékben az orosz állam finanszírozta. Ezzel ellentétben korábban azt állította, hogy a zsoldosok az orosz törvények szerint illegálisak voltak. A 2022. novemberi szerződés részletei felvetik a kérdést, hogy Prigozsin által használt műholdképeket esetleg maga Putyin finanszírozta.

Kövessen minket a FACEBOOKON, INSTAGRAMON, TWITTEREN, TELEGRAMON vagy GOOGLE Hírekben és nem marad le a legfrissebb hírekről!


Református

Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben

FRISS hírek






Kövessen minket a
FACEBOOKON,
INSTAGRAMON,
TWITTEREN,
TELEGRAMON, vagy
GOOGLE Hírekben
és mi értesítjük a legfrissebb hírekről!

Megtalál minket a
NAV honlapján is!



NAV
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com