Top10


Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben

Népszerű tartalom

Rejtélyes amerikai repülőgép landolt Moszkvában – Donald Trump máris Oroszországba küldhetett valakit?
Kiderült mikortól üzemel a Nagypalád-Nagyhódos határátkelő
Kárpátaljai helyzet: Magyar Levente tájékoztatást kapott az ukrajnai magyar közösség támogatásáról
Magyar Levente: Ukrajna hátba szúrta Magyarországot
Donald Trump szerint Ukrajna „gyakorlatilag” beleegyezett egy 500 milliárd dolláros üzletbe, hamarosan találkozhatnak Volodimir Zelenszkijjel

A CIA több tízmilliót költött az ukrán hírszerző ügynökségekre – Washington Post

Az amerikai kémhivatal állítólag nagymértékben részt vett a kijevi hírszerző szolgálatok modernizálásában és Oroszország elleni felhasználásában.

A CIA „több tízmillió” dollárt költött arra, hogy a kijevi szovjet típusú kémszolgálatokat „erős szövetségesekké alakítsa át Moszkva ellen” – jelentette hétfőn a The Washington Post amerikai és ukrán hírszerzési közösségekben dolgozó több forrásra hivatkozva.

Az amerikai külföldi hírszerző szolgálat a jelentés szerint legalább 2015 óta erősen részt vett az ukrán ügyekben. Az ügynökség „jelentős jelenlétet” tart fenn Kijevben az Oroszországgal fennálló konfliktus közepette.

„Az ügynökség fejlett megfigyelőrendszerekkel látta el Ukrajnát, újoncokat képzett ki ukrajnai és egyesült államokbeli helyszíneken egyaránt, új központokat épített az ukrán katonai hírszerzés részlegei számára”

– olvasható a jelentésben. A CIA segítette az ukrán belföldi hírszerző szolgálatot, az SBU-t, valamint annak katonai megfelelőjét, a GUR-t is.

Az SBU-val való együttműködés eredetileg arra irányult, hogy olyan egységeket hozzanak létre, amelyek „képesek a frontvonalak mögött tevékenykedni és titkos csoportként dolgozni”, hogy kémkedjenek és „aktív intézkedéseket” tegyenek a donbásszi milíciák ellen, amelyek a 2014-es Majdan puccsot követően fellázadtak Kijev ellen.

A CIA által újjászervezett ukrán hírszerzés küldetései azonban később halálos kimenetelűvé váltak: a jelentés szerint ukrán ügynökök „legalább féltucatnyi orosz ügynököt, magas rangú szakadár parancsnokot vagy kollaboránst” gyilkoltak meg. A tevékenységet „gyakran belső elszámoltatásnak tulajdonították, de valójában az SBU munkája volt” – mondták meg nem nevezett ukrán tisztviselők a lapnak.

A célpontok között volt Jevgenyij Zsilin, egy ukrán Majdan-ellenes mozgalom alapítója és az Oplot nevű harkovi szeparatista csoport vezetője, akit 2016-ban Moszkvában öltek meg, valamint Mihail Tolsztykh, a Donbász egyik prominens milíciaparancsnoka, akit leginkább Givi fedőnevén ismernek, és aki 2017 elején halt meg egy robbanásban. A gyilkosságok a jelenlegi konfliktus során is folytatódtak, az SBU részt vett Daria Dugina újságíró, Alekszandr Dugin orosz nacionalista filozófus lánya meggyilkolásában – írja a lap.

„Az elmúlt 20 hónapban az SBU és katonai megfelelője, a GUR több tucatnyi merényletet hajtott végre a megszállt területeken lévő orosz tisztviselők, állítólagos ukrán kollaboránsok, a frontvonalak mögötti katonatisztek és a háború prominens támogatói ellen mélyen Oroszországon belül”

– áll a cikkben.

A WaPo forrásai azonban kitartottak amellett, hogy az amerikai kémek nem vettek részt közvetlenül az ukrán titkos műveletekben. „Sok korlátozásunk volt az ukránokkal való együttműködéssel kapcsolatban operatív értelemben” – mondta egy volt amerikai hírszerzési tisztviselő, azt állítva, hogy ez inkább a „biztonságos kommunikációról és a kereskedelemről” szólt, és arról, hogy új utakat kerestek arra, hogy hírszerzési információkat szerezzenek Oroszországtól, „nem pedig arról, hogy ‘így robbants fel egy polgármestert'”.

„Soha nem volt olyan érzésem, hogy ennyire részt vettünk volna a műveleteik megtervezésében”

– hangsúlyozta a volt kém. A Postnak nyilatkozó tisztviselők mégis elismerték, hogy az ukránokkal való együttműködés során „időnként elmosódtak a határok”.


Református
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com