Top10


Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben

Népszerű tartalom

Megállíthatatlan Orbán: Brüsszelben is látják, hogy az eszméit nyugat felé sodorja a szél
Csak duma az orosz békülékenység: csak teljes ukrán megadással jöhet el a béke?
Újabb haladékot kaptak a korlátozottan alkalmas hadkötelesek
Egymillió hrivnyás juttatással csalogatják a 18 és 24 év közti fiatalokat az ukrán hadseregbe
Zelenszkij területcserét ajánlana Oroszországnak

Egész Európa megmozdult: itt a lista az országokról, amelyek szigorítják a határellenőrzést

Az Európai Unió a legálisan és illegálisan érkező migránsok számának növekedésével küzd, ami arra késztet egyes tagállamokat, hogy ideiglenesen újra bevezessék a határellenőrzést az egyébként szabad mozgást biztosító zónában – írja a Reuters nyomán a Portfolio.

Az EU-s schengeni szabályok csak a „legvégső esetben” engedélyezik a határellenőrzést szigorító intézkedéseket, amikor a belső biztonságot vagy a közrendet komolyan veszély fenyegeti. Ezek az országok tartanak szigorúbb határellenőrzéseket:

Ausztria októberben vezette be a csehekkel közös határán az ellenőrzéseket, amelyek december 6-ig tartanak. Novembertől pedig 2024 májusáig meghosszabbította a határellenőrzést Szlovéniával és Magyarországgal, a menekülteket befogadó rendszerre nehezedő nyomásra, a fegyverkereskedelemre, az ukrajnai háborúhoz kapcsolódó bűnszövetkezetek és az embercsempészet veszélyére hivatkozva.

Dánia augusztusban megszigorította a koppenhágai repülőtéren a határellenőrzést az érkezőkre vonatkozóan, beleértve a schengeni országokból érkezőket is, hogy növelje a biztonságot a Korán-égetésekkel kapcsolatos incidensek után. Az EU-bizottság jelentése szerint 2024 májusáig meghosszabbították az ellenőrzéseket a dán-német szárazföldi határon és a Németországgal kompjáratokat üzemeltető kikötőkben. A kormány azt mondta, hogy az illegális migráció növekedésére reagálnak, és a terrorizmus és a szervezett bűnözés, a külföldi hírszerzés kémkedése és az ukrajnai háború jelentette fenyegetésekre hivatkoztak.

Németország szeptemberben jelentette be a Lengyelországgal, a Cseh Köztársasággal és Svájccal közös szárazföldi határain az ellenőrzéseket, amelyek december 4-ig maradnak érvényben. Berlin szerint a bevándorlási hullámra és az élénkülő csempészetre kellett így reagálni. Németországban idén ugrásszerűen megnőtt az első alkalommal benyújtott menedékkérelmek száma. Berlin 2024 májusáig meghosszabbította az Ausztriával közös szárazföldi határellenőrzést is, ezzel a menekültügyi befogadási rendszerének megterhelésére, a közel-keleti terrorizmushoz kapcsolódó biztonsági fenyegetésekre és az ukrajnai háborúra reagáltak.

Olaszország október 21-től visszaállította a rendőrségi ellenőrzéseket a Szlovéniával közös északkeleti szárazföldi határán, mondván, hogy a balkáni útvonalon átutazó migránsok egy része terrorista lehet. Az ellenőrzések legalább december 9-ig lesznek érvényben. Matteo Piantedosi belügyminiszter októberben azt mondta, hogy az ellenőrzéseket valószínűleg jövőre is meghosszabbítják.

Norvégia, amely tagja a schengeni megállapodásnak, de nem tagja az EU-nak, november 12-től visszaállította a határellenőrzést a schengeni térséggel kompjáratokkal összeköttetésben álló kikötőiben. Az ország szárazföldi és part menti infrastruktúráját, valamint a külföldi hírszerző szolgálatokat fenyegető veszélyekre hivatkoztak.

Lengyelország december 3-ig meghosszabbította a Szlovákiával közös határán az ideiglenes ellenőrzéseket, arra hivatkozva, hogy a migránsok onnan próbálnak illegálisan bejutni. A kormányt az év elején megrázta a „vízum készpénzért” botrány, amikor az ellenzék azzal vádolta meg a vezetést, hogy bűnrészes volt egy olyan rendszerben, amelyben az emberek megfelelő ellenőrzés nélkül, gyorsított ütemben kaptak vízumot, miután közvetítőknek fizettek.

Svédország augusztusban megerősítette a határain végzett ellenőrzéseket, és a határrendőrségnek több hatalmat adott, többek között a motozás és az elektronikus megfigyelés fokozott alkalmazása révén. Ugyanebben a hónapban a kormány megemelte Svédország terrorfenyegetettségi szintjét, mondván, hogy meghiúsítottak támadásokat, miután a Korán-égetések iszlamista fegyveresek fenyegetéseit váltották ki. Novembertől 2024 májusáig meghosszabbította a határellenőrzéseket.

Franciaország novembertől újra bevezette az ellenőrzéseket a schengeni tagállamokkal közös határain, a terrorizmus fenyegetésére hivatkozva. Az ellenőrzések 2024. április 30-ig tartanak a jelenlegi szabályok szerint. Gerald Darmanin belügyminiszter októberben fokozott biztonsági intézkedéseket jelentett be a belga határon, miután Brüsszelben két embert megölt egy támadó.

A szlovák kormány november 20-án jóváhagyta, hogy december 23-ig ideiglenes ellenőrzéseket tartsanak fenn a magyarországi határon. A kormány igyekszik korlátozni az illegálisan érkezők számát, miután novemberben közölte, hogy 2022-hez képest idén mintegy 500%-kal több illegálisan érkező migránst tartóztatott fel.

Szlovénia november 17-én december 9-ig meghosszabbította a határellenőrzést a schengeni tagállamokkal. A kormány az ukrajnai, közel-keleti és afrikai fegyveres konfliktusokra, valamint a szervezett bűnözés és a terrorizmus által jelentett fokozott fenyegetésekre hivatkozott. Emellett azt tervezik, hogy december 22-től hat hónapra újra bevezeti az ellenőrzést ezeken a határokon.Októberben Szlovénia rendőröket vezényelt a Horvátországgal és Magyarországgal közös határátkelőkre.

Finnország november 24-én egy kivételével ideiglenesen lezárta az Oroszország felé vezető nyolc személyforgalmi átkelőhelyét, miután két hét alatt több mint 700 migráns érkezett a különböző határállomásokra.Helsinki szerint Moszkva a felelős a szokatlanul sok migráns határára szállításáért, amit a Kreml tagad. Az újranyitás időpontját egyelőre nem jelentették be.


Református

FRISS hírek






Kövessen minket a

és mi értesítjük a legfrissebb hírekről!


Megtalál minket a
NAV honlapján is!


NAV

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com