Az amerikai kormány vagy hazudik, vagy nincs is Ukrajna-stratégiája

Még mindig nem derült ki, mit jelent pontosan az „addig támogatjuk Ukrajnát, ameddig szükséges” közhelymondat, ahogyan az sem, mire adja pontosan az Egyesült Államok a vég nélküli segélyeket Kijevnek. A Biden-kabinetnek kongresszus előtt vállalt kötelessége lenne válaszolni, de nem teszi. Mélyen hallgat áll a mandiner írásában.

Érdekes dolog történt a napokban Washingtonban: a Foreign Policy (FP) összefoglalója szerint Warren Davidson ohiói republikánus képviselő módosító javaslatot nyújtott be a Pentagon következő pénzügyi évének törvénytervezetével kapcsolatban, amelynek értelmében megtiltaná az ukrán segélyek további küldését és folyósítását. Davidson nem azért nyújtotta be a javaslatát, mert mélységesen elítélné a Kijevnek nyújtott amerikai segítséget. Elhatározása egyszerűen abból fakadt, hogy

a Fehér Ház – erre vonatkozó kötelezettségvállalása ellenére – a mai napig nem tárta a törvényhozás elé az Ukrajnával kapcsolatos stratégiai elképzeléseit.

A képviselő dühe jogos: amikor félévnyi blokkolás után a republikánusok a kongresszusban áprilisban végre jóváhagyták a Kijevnek küldendő 61 milliárd dolláros segélyt, azt feltételekhez kötötték, amelyeket a Biden-kormány habozás nélkül el is fogadott. Ezek között szerepelt az is, hogy a Fehér Ház köteles írásban bemutatni azt a stratégiát, amelyet Ukrajnával, az ukrajnai háborúval és az ukrán segélyprogrammal kapcsolatban kidolgozott. A törvényhozók a közhelyek helyett ezúttal konkrét válaszokat követeltek: mi pontosan az Egyesült Államok célja Ukrajna vég nélküli háborús finanszírozásával, mit jelent az „addig támogatjuk Ukrajnát, ameddig csak szükséges” közhelymondat, mit tekintene Washington ukrán győzelemnek, illetve mi az Egyesült Államok konkrét terve a saját szerepét illetően a háborúban?

Biden természetesen megígérte, hogy minden kérdésre pontosan válaszol. Erre június elejéig volt ideje, akkor kellett volna benyújtania a kongresszusnak a stratégiára vonatkozó jelentését. Csakhogy nem tette meg sem akkor, sem azóta. A Fehér Ház úgy viselkedik, mintha nem lenne semmilyen kötelezettsége az ügyben, vagyis megszavaztatta a törvényt, ám annak feltételeit már egy vállrándítással intézi el…

…Az Egyesült Államok kormánya azt többször kinyilvánította: csakis Ukrajna döntheti el, hogy mikor és milyen feltételekkel fejezi be a háborút. Zelenszkij egyelőre azon az állásponton van, hogy a cél Ukrajna 2014 előtti területi egységének visszaállítása, vagyis a Krím annektálását is semmisnek tekintve akarja befejezni a háborút. Ez ugyan több mint problémás, de az amerikai vezetés hivatalosan soha nem kérdőjelezte meg, pusztán a háttérben születtek elemzések és tanulmányok százai arról, hogy az ötlet az erőviszonyokat figyelembe véve kivitelezhetetlen.

Biden tehát nem szól bele a célok kitűzésébe, abba azonban nagyon is, hogy az ukrán hadsereg elérheti-e azokat.

Az elnök – túl azon, hogy a csepegtetett segélyek taktikáját alkalmazza – szigorúan korlátozta a nagy hatótávolságú amerikai rakéták használatát Ukrajna számára, gyakorlatilag megtiltva, hogy azokkal Oroszország belsejében hajtsanak végre támadásokat – elkerülve ezzel egy esetleges eszkalációt.

Forrás: mandiner.hu/KH


Református

Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com