A The Economist szerint az ukrajnai háború kitörése óta drámaian megszaporodtak az orosz titkosszolgálatokhoz köthető szabotázsakciók Nyugat-Európában és az Egyesült Államokban. Az orosz ügynökök egyre több gyújtogatást és szabotázsakciót hajtanak végre, amelyek aggodalmat keltenek a nyugati hírszerző ügynökségek körében.
Ken McCallum, a brit MI5 vezetője külön kiemelte a GRU, az orosz katonai hírszerzés tevékenységét, amely szerinte célzottan igyekszik zavart és káoszt kelteni Európa különböző részein. Ezt a német hírszerzés vezetője, Bruno Kahl is megerősítette, mondván, hogy az orosz ügynökök aktivitása soha nem látott szintre emelkedett. A német belső elhárítás vezetője, Thomas Haldenwang is figyelmeztetett, hogy az orosz szabotőrök tevékenysége egyre veszélyesebb, egy esetben például kis híján egy utasszállító repülőgép vesztét okozták gyújtóbombával.
Az elmúlt hónapokban több komoly merénylet történt, amelyek az orosz ügynökökhöz köthetők. Németországban és Lengyelországban GRU-ügynököket tartóztattak le, akik katonai létesítmények ellen terveztek támadásokat, és az ukrajnai szállításokhoz kapcsolódó adatokat gyűjtöttek. Nagy-Britanniában orosz állampolgárokat vettek őrizetbe, akik egy londoni ukrán logisztikai központot gyújtottak fel, és akikről kiderült, hogy a Wagner csoporthoz, illetve a GRU-hoz köthetők.
Emellett az orosz hackerek is fokozott aktivitást mutatnak. Több nyugati országban, köztük az Egyesült Államokban és Lengyelországban, betörtek a vízellátórendszerekbe és komoly üzemzavarokat okoztak. Az elmúlt időszakban számos közműhálózatot és bankrendszert is ért kibertámadás, amelyek mögött a GRU egyik hírhedt egysége, a „29155-ös Csoport” áll.
Moszkva emellett manipulált híreket is terjeszt a nyugati társadalmak destabilizálására. Az orosz ügynökök mesterséges intelligencia segítségével írnak át cikkeket, hogy azokat konzervatív álláspontból, liberális kormányok ellen felhasználva terjesszék, különös tekintettel a Macron-kormány elleni támadásokra. Hasonló manipulációk célozzák az Egyesült Államok társadalmi csoportjait is, hogy feszültségeket keltsenek és befolyásolják a választások kimenetelét.
Fiona Hill, a washingtoni Nemzetbiztonsági Tanács volt főmunkatársa szerint Vlagyimir Putyin célja a Nyugat destabilizálása, és ügynökei ott támadnak, ahol csak tudnak. Bár Moszkva nemzetközi titkos akciói nem újak, az orosz titkosszolgálatok tevékenysége egyre agresszívebbé vált az utóbbi években. Hill szerint Putyin kémei immár nem csak külpolitikai célokat szolgálnak, hanem a felforgatás és szabotázs vált az orosz külpolitika egyik alapvető eszközévé.
Bár Moszkva továbbra is próbálja titkolni forradalmi céljait, egyértelmű, hogy az orosz titkos akciók egyre szerteágazóbbak és agresszívebbek, miközben a szankciók hatására az orosz ügynökök egyre inkább bűnözőkkel és zsoldosokkal dolgoztatnak.
Forrás: Infostart
- Ismét rendkívüli áramszünetek vannak több ukrán régióban
- Zelenszkij szerint Trumpnak még nincs terve arról, hogyan kéne lezárni a háborút
- „Nem az oroszok, hanem az ukránok pakoltak fel magyarokat halállistákra” + videó
- Zelenszkij: Putyin fél tőlem – az ukrán elnök ultimátumot adott
- Kurszknál nagy erőkkel indított ellentámadást az orosz hadsereg
- Ukrajna rekordösszeget fordít iskolai óvóhelyekre
- Háborús fáradtság uralkodik Ukrajnába
- Mozgósítás: Pucéran, mezítláb hurcoltak el egy kárpátaljai férfit
- Hatalmas erősítést kapott az ukrán légierő: megérkeztek az első Mirage vadászgépek
- Két kárpátaljai hadifogoly szabadult az orosz fogságból
- További háborús hírek