Top10


Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben

Népszerű tartalom

Rejtélyes amerikai repülőgép landolt Moszkvában – Donald Trump máris Oroszországba küldhetett valakit?
Kiderült mikortól üzemel a Nagypalád-Nagyhódos határátkelő
Kárpátaljai helyzet: Magyar Levente tájékoztatást kapott az ukrajnai magyar közösség támogatásáról
Magyar Levente: Ukrajna hátba szúrta Magyarországot
Donald Trump szerint Ukrajna „gyakorlatilag” beleegyezett egy 500 milliárd dolláros üzletbe, hamarosan találkozhatnak Volodimir Zelenszkijjel

Teljes egyet nem értés Európában

Miközben az Egyesült Államok engedélyezte Ukrajnának, hogy nagy hatótávolságú fegyvereit orosz területen is bevesse, Németország továbbra is kizárja a Moszkva elleni mélységi csapásokat is lehetővé tevő Taurus rakéták szállítását. Párizsnak pedig, mint kiderült, fenntartásai vannak a „magyar blokád” megkerülésére irányuló uniós tervvel kapcsolatban.

Olaf Scholz német kancellár többször is elutasította Ukrajna felhívását, hogy német gyártmányú rakétákat szállítson Kijevnek – emlékeztet az Euractiv.fr annak kapcsán, hogy a nemzetközi közvéleményt felkavarta Joe Biden amerikai elnök november 17-én, vasárnap hozott döntése, miszerint

feloldja az amerikai gyártmányú, nagy hatótávolságú fegyverek orosz célpontok elleni alkalmazásának korlátozását.

A Taurus marad
A német kormány viszont hétfőn leszögezte: nem változtat korábbi álláspontján – írja az EU-ügyekre szakosított médiahálózat. Bár Németországot előzetesen tájékoztatták Joe Biden döntéséről, ez nincs hatással a kancellár Taurus rakétákkal kapcsolatos döntésre – idézi a lap a német kormány egyik szóvivőjét.

Az Euractiv.fr által meg nem nevezett szóvivő hozzátette: Scholz úgy akarta volna megszervezni a támogatást, hogy az ne vezessen Oroszország Ukrajna elleni háborújának eszkalációjához. A Taurus rakéták leszállítása ezért

egyike azoknak a vonalaknak, amelyeket a kancellár nem fog átlépni

– szögezte le a lap forrása.

Németország számos lépésben, intézkedésben követte az Egyesült Államok példáját az Ukrajnának nyújtott katonai támogatással kapcsolatos döntésekben. Májusban feloldotta a Harkiv környéki fegyverek használatára vonatkozó korlátozásokat – amelyek a határ közelsége miatt így orosz területekre is csapást mérhetnek – miután az Egyesült Államok ugyanezt tette.

Egyedül Scholz ellenzi?
Ám az Egyesült Királysággal, Franciaországgal és az Egyesült Államokkal ellentétben Olaf Scholz makacsul ellenállt a felhívásoknak, hogy szállítsák le Kijevnek azokat a nagy hatótávolságú rakétákat, amelyeket Ukrajna oroszországi katonai célpontok ellen akar bevetni. A cikk megjelenésekor London és Párizs hivatalosan még nem oldotta fel a nagy hatótávolságú rakétáik használatára vonatkozó korlátozásokat – emlékeztet az Euractiv.fr kedd reggeli háttere.

A német Taurus rakéták hatótávolsága meghaladja az 500, sőt a 800 kilométert is.

Németország jelenleg csak MARS II rendszereket szállított, amelyek hatótávolsága 80 kilométer. A védelmi minisztérium azonban azt is megerősítette, hogy Németország első ízben szállít Ukrajnának kisebb, mesterséges intelligencián alapuló csapásmérő drónokat, amelyekkel már a hátországban lévő célpontokat is lehet támadni. Nemrégiben Olaf Scholz azt mondta a német parlamentben, hogy nem fogja meggondolni magát a Taurus rakétákkal kapcsolatban, amikor a november 13-án, szerdán esedékes előre hozott választások előtt politikai prioritásairól beszélt. A közelgő előre hozott választások fő jelöltjei közül Olaf Scholz az egyetlen, aki ellenzi a Taurus rakéták leszállítását.

Megkerülni Budapestet
A lap emlékezet: november 15-én, pénteken este a német kancellár felhívta Vlagyimir Putyin orosz elnököt. Ez a Kijev által erősen bírált lépés Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerint egyszerűen csak segített Vlagyimir Putyinnak abban, hogy csökkentse elszigeteltségét.

Az elmúlt hónapokban Magyarország blokkolta a Kijevnek adott adományok és az országnak vásárolt felszerelések tagállamok számára történő visszatérítésére szánt pénzeszközök kifizetését. Az Európai Unió igyekszik feloldani ezt a patthelyzetet, de a legújabb terv a jelek szerint nem győzte meg Párizst.

A múlt hónapban előterjesztett új javaslat szerint 26 uniós tagállam – Magyarország kivételével valamennyi – önkéntes hozzájárulást nyújthatna ahhoz, hogy

a magyar blokkolás megkerülésével 6,6 milliárd euró katonai segélyt szabadítsanak fel Ukrajna számára.

Az uniós jog értelmében az Európai Békefenntartási Eszközre – egy olyan költségvetésen kívüli eszközre, amelynek célja, hogy harmadik országoknak nyújtson uniós katonai támogatást – vonatkozó bármilyen döntést a tagállamoknak egyhangúlag támogatniuk kell. Csakhogy az Euractiv.fr forrásai szerint a jelenlegi franciaországi politikai és költségvetési kontextus miatt Párizs ódzkodik az ukrán hadsereg pénzügyi támogatásáról szóló vitát a nemzeti parlament elé terjeszteni.

Macron magánya
A rendszeres hozzájárulásokat felváltó önkéntes hozzájárulások koncepciója egyszerűnek tűnhet. A gyakorlatban azonban azt jelenti, hogy

mind a 26 tagállamnak újra jóvá kell hagynia a pénzügyi keretet

a nemzeti döntéshozatali folyamatoknak megfelelően.

Franciaországban viszont nem Emmanuel Macron kormánya rendelkezik a mandátumok többségével: a Nemzeti Tömörülés az, amely a képviselőház nagy részét birtokolja. Viszont Párizs súlyos költségvetési válsággal néz szembe, a kormány 40 milliárd eurót akar megtakarítani, többek között a fejlesztési támogatások csökkentésével.

Egy ilyen helyzetben Michel Barnier kormánya nem tudja, hogyan reagál majd a jelenlegi parlament arra a javaslatra, hogy több száz millió eurót költsenek más tagállamok Ukrajnába irányuló katonai szállítmányainak visszatérítésére – olvasható az uniós médiahálózat híradásában.

Precedenstől tartanak
Párizs ráadásul attól tart, hogy a magyarok megkerülése aláásná azt az elvet, hogy a kül- és védelempolitikai döntéseket

a 27 tagállamnak egyhangúlag kell meghoznia,

valamint az Ukrajna támogatásában képviselt egységet, amint arra Franciaország és más tagállamok az elmúlt hónapokban rámutattak. Berlinben, ahol a jövő februárban parlamenti választásokat tartanak, a kormány a lap forrásai szerint szintén kérdéseket vetett fel a tervezettel kapcsolatban.

Forrás: hirado.hu/KH


Református
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com