A békéhez közeledés reménye mellett egyre fokozódnak a katonai műveletek az orosz és az ukrán oldalon

A Politico elemzése szerint hamarosan tárgyalások kezdődhetnek az ukrajnai háború felei között, és a következő hetek döntő jelentőségűek lehetnek a konfliktus alakulása szempontjából. Az elemzők úgy vélik, hogy mind Kijev, mind Moszkva a háborús helyzet kiélezésével próbálja javítani pozícióját a tárgyalások előtt. A lap kiemeli, hogy az idő szorítása és Donald Trump közelgő elnöki hivatalba lépése különösen sürgetővé teszik a békekötési próbálkozásokat. Orbán Viktor szavai – „Soha ilyen közel nem voltunk a békéhez, és soha ennyire nem volt veszélyes a háborús helyzet” – erőteljesen visszaköszönnek a Politico elemzésében, amely a konfliktus végének kétarcúságát hangsúlyozza. Olvasható a Mandiner oldalon.

A békéhez közeledés reménye mellett egyre fokozódnak a katonai műveletek mindkét oldalon. A Politico beszámolója szerint Donald Trump már kijelölte békekövetét, Keith Kelloggot, aki feladata szerint Oroszország és Ukrajna között próbál majd tűzszünetet létrehozni. Közben mindkét fél fokozza katonai erőfeszítéseit, hogy kedvezőbb pozícióból indulhasson a tárgyalásokon. Az ukrán hadsereg Nyugatról érkező támogatásokkal próbál előnybe kerülni, míg Oroszország Észak-Koreából hoz be csapatokat, és növeli katonai aktivitását Kelet-Ukrajnában.

Egyes nyugati diplomaták szerint a tárgyalások kockázata abban rejlik, hogy Putyin kihasználhatja a tűzszünetet seregei megerősítésére, majd újra támadást indíthat. Az elemzés figyelmeztet: Putyin nemcsak Ukrajnában, hanem a Nyugat ellen is „szürke zónás” háborút folytat, amely magában foglalja kritikus infrastruktúrák elleni támadásokat, például elektromos hálózatok vagy tengeralatti kábelek ellen. A következő két hónap kulcsfontosságú lehet: a felek pozíciója az esetleges tűzszünet feltételeit is meghatározhatja. Norvégia külügyminisztere szerint a most születő döntések évtizedekre meghatározhatják Ukrajna és a térség jövőjét.

A Politico összegzése szerint a béke elérése soha nem volt ilyen közel, de a háború eszkalációjának veszélye sem volt még ilyen nagy – pontosan úgy, ahogy Orbán Viktor megfogalmazta. Az elkövetkező hetek fejleményei döntően befolyásolhatják a világpolitikát és a háború kimenetelét.


Református

Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com