Top10


Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben

Népszerű tartalom

Marco Rubio: Az orosz–ukrán háború lesz a müncheni konferencia fő témája
Zelenszkij kiegyezne Putyinnal?
Nógrádi György: Zelenszkij fölött eljárt az idő
Egyértelművé tette a német kancellár, hogy miért nem lehet Ukrajna a NATO tagja
Zelenszkij szerint az ő „igazságos béketervét” veszi alapul az USA elnöke

Hoppon maradt Ukrajna

Úgy tűnik, Ukrajna kimaradt Joe Biden amerikai elnök legújabb, rekordot jelentő 895 milliárd dolláros védelmi költségvetéséből, mivel a törvényjavaslat nagyrészt belső amerikai kérdésekre összpontosít. Tavaly a nemzetvédelmi felhatalmazásról szóló törvény (NDAA) tartalmazott olyan rendelkezéseket, amelyeket a Pentagon Kijevnek szánt fegyver- és lőszerbeszerzésre fordíthatott volna, írja az magyarhirlap.hu.

A hét elején Biden hivatalosan is jóváhagyta a H.R. 5009 számú törvényjavaslatot – a „Servicemember Quality of Life Improving and National Defense Authorization Act for Fiscal Year 2025” (A szolgálati életminőség javításáról és a 2025-ös pénzügyi évre vonatkozó nemzetvédelmi felhatalmazásról szóló törvény) –, amelyet októberben kellett volna elfogadni.

A törvényjavaslatot a kongresszusi demokraták és republikánusok közötti nézeteltérések miatt kellett visszatartani a pénz elköltésének módjáról, beleértve azt is, hogy mekkora részét kell Washington szövetségeseinek, például Izraelnek, Tajvannak és Ukrajnának nyújtott támogatásra fordítani.

Hónapokig tartó vita után mindkét oldal elfogadta a törvényjavaslatot, és Biden hétfőn aláírta azt, annak ellenére, hogy az még mindig tartalmaz ellentmondásos rendelkezéseket, például megtiltja, hogy a katonai egészségügyi rendszer fedezze a „nemi diszfóriával kapcsolatos kezeléseket”.

Bár a 895 milliárd dolláros költségvetés kilencmilliárd dollárral meghaladta a tavalyit, elődjével ellentétben nem tartalmaz Ukrajnára fordítandó pénzt.

A törvényjavaslat azonban tartalmaz olyan intézkedéseket, amelyek célja az amerikai jelenlét és védelmi képességek megerősítése az Indo-csendes-óceáni térségben, elsősorban „Kína ellen”. Peking máris elítélte a törvényjavaslatot, arra hivatkozva, hogy „Kínára vonatkozó negatív tartalma” van, és megpróbálja a „kínai fenyegetés” narratíváját kijátszani.

Ennek ellenére Kijev valószínűleg még Donald Trump megválasztott elnök hatalomra kerülése előtt is kap pénzt Washingtontól, mivel a Fehér Ház állítólag külön katonai segélycsomagot készít elő Ukrajna számára. Médiajelentések szerint ez valószínűleg légvédelmi rendszerekhez szükséges rakétákat, tüzérségi lőszert és egyéb tételeket tartalmaz majd, de a pontos tartalom még nem nyilvános.

Az Ukrajnának nyújtott jövőbeni amerikai támogatással kapcsolatban azonban bizonytalanság uralkodik, mivel Trump szkeptikusan nyilatkozott a katonai segélyek folytatásáról.

A Reuters a múlt héten két névtelen forrásra hivatkozva arról számolt be, hogy a Biden-kormányzat a következő napokban tervezi bemutatni az Ukrajna Biztonsági Segítségnyújtási Kezdeményezés utolsó csomagját, amelynek értéke állítólag mintegy 1,2 milliárd dollár.

Antony Blinken amerikai külügyminiszter nemrég azt mondta, hogy Washington az ukrajnai konfliktus 2022-es eszkalálódása óta mintegy százmilliárd dollár pénzügyi és katonai támogatást nyújtott a kijevi rezsimnek. A Biden-kormányzat a hivatali idejének utolsó heteiben az országba irányuló fegyverszállítások „masszív megugrását” ígérte.

Oroszország figyelmeztetett, hogy semmilyen nyugati segítség nem fogja megakadályozni a hadművelete céljainak elérésében, illetve nem fogja megváltoztatni az ukrajnai konfliktus végső kimenetelét. Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője azt mondta, hogy Biden megpróbál „nehéz örökséget” hagyni maga után az Oroszországgal szembeni feszültségek fokozódásával.

Forrás: magyarhirlap.hu/KH


Református
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com