Top10


Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben

Népszerű tartalom

Magyarországra tartó határsértőket találtak homokba bújva egy teherautón az ukrán határőrök Nagypalád közelében (videó)
Újabb elesett kárpátaljai katonákról érkezett gyászjelentés
Szijjártó Péter alaposan beolvasott Von der Leyennek – hamarosan szemtől szembe kerülnek egymással
Döntött Donald Trump: folytatja a fegyverszállításokat, megy a segítség Ukrajnának
Trump ritkaföldfémek szállításához kötné Ukrajna segélyezését

Az orosz-iráni stratégiai partnerség új szintre lép

Az orosz-iráni stratégiai partnerség új szintre lép, többek között új atomerőművek is épülnének, valamint szorosabbra fűznék a többi jelentős szegmensben fennálló partnerséget – számolt be a Reuters.

Vlagyimir Putyin orosz elnök és iráni kollégája, Maszúd Pezeshkian pénteken Moszkvában tárgyaltak egy átfogó stratégiai partnerségi megállapodás aláírásáról. A két ország közötti szorosabb együttműködés, különösen a védelmi területen, várhatóan aggodalmat kelt majd a nyugati országokban.

Pezeshkian, aki tavaly júliusban nyerte el az elnöki tisztséget, első alkalommal látogatott a Kremlbe. A találkozón a két vezető megvitatta az együttműködés minden területét, beleértve egy lehetséges új iráni atomerőmű építését is orosz segítséggel.

„Együttműködésünk minden területét megvitatjuk, és átfogó stratégiai partnerségi megállapodást írunk alá” – mondta Putyin a tárgyalások kezdetén. „Hosszú ideje dolgozunk ezen, és nagyon örülök, hogy ez a munka befejeződött.”

Az ukrajnai háború kezdete óta Moszkva szorosabb kapcsolatokat ápol Iránnal és más, az Egyesült Államokkal szemben ellenséges országokkal. A 20 évre szóló orosz-iráni megállapodás várhatóan nem tartalmaz majd olyan kölcsönös védelmi záradékot, mint amilyet Minszkkel és Phenjannal kötöttek, de így is aggodalmat kelthet a Nyugaton.

A katonai együttműködés már most jelentős a két ország között. Oroszország széles körben használt iráni drónokat az ukrajnai háborúban, és az Egyesült Államok azzal vádolta Teheránt, hogy ballisztikus rakétákat is szállított Moszkvának. Irán tagadja ezeket a vádakat.

A találkozó időzítése különösen érdekes, mivel mindkét ország befolyása csökkenőben van a Közel-Keleten. Szíriában iszlamista lázadók vették át a hatalmat, elűzve az Irán által támogatott Aszad-rezsimet, míg Gázában Izrael szétverte a Hamászt. Oroszország szíriai katonai létesítményeinek sorsa is bizonytalanná vált.

A megbeszéléseken részt vett Irán olajminisztere is, ami arra utal, hogy a két ország az energetikai együttműködés és a nyugati szankciók kijátszásának lehetőségeit is megvitatta. Mihail Mishustin orosz miniszterelnök kiemelte, hogy aktívan dolgoznak az együttműködés elmélyítésén olyan területeken, mint a közlekedés, az energia, az oktatás, a turizmus és a kultúra.

Az atomenergia terén már korábban is szoros volt az együttműködés: Oroszország építette Irán első atomerőművét Bushehrben, és 2014-ben szerződést írtak alá további két atomreaktor építéséről.

Forrás: Pénzcentrum

Kövessen minket a FACEBOOKON, INSTAGRAMON, TWITTEREN, TELEGRAMON vagy GOOGLE Hírekben és nem marad le a legfrissebb hírekről!


Református

Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben

FRISS hírek






Kövessen minket a
FACEBOOKON,
INSTAGRAMON,
TWITTEREN,
TELEGRAMON, vagy
GOOGLE Hírekben
és mi értesítjük a legfrissebb hírekről!

Megtalál minket a
NAV honlapján is!



NAV
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com