Top10


Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben

Népszerű tartalom

Zelenszkij nyitott Trump ajánlatára az ásványkincseibe történő befektetéseket illetően
Zelenszkij hajlandó tárgyalni Putyinnal, de jelen kell lennie Amerikának és az EU-nak is
Megnyílt a határ az ukrajnai férfiak egyes kategóriái előtt
Már zajlanak az előkészületek: jöhet a találkozó, amire sokan várnak már a háború kitörése óta
Svéd rendőrség: Mintegy tízen meghaltak a felnőttoktatási központnál történt lövöldözésben

Trump kiléptette az Egyesült Államokat az ENSZ Emberi Jogi Tanácsából, az UNESCO-ból, és bejelentette, hogy átvenné a Gázai övezetet

Donald Trump elnök rendeletet írt alá az Egyesült Államok kilépéséről az ENSZ Emberi Jogi Tanácsából és az UNESCO-ból

Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke kedden rendeletet írt alá az ország részvételének megszüntetéséről az ENSZ Emberi Jogi Tanácsában, valamint tagságának megszüntetéséről az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezetében (UNESCO) – írja a sajtójelentések alapján.

A Fehér Házban tartott eseményen Trump továbbá aláírta azt a rendeletet is, amely az Egyesült Államok kilépését rögzíti az ENSZ palesztin menekülteket segélyező és munkaközvetítő ügynökségéből (UNRWA). A döntés hátterében az áll, hogy az elmúlt év során nyilvánosságra került, hogy egyes UNRWA-munkavállalók kapcsolatba hozhatók a Hamász által 2023. október 7-én Izrael ellen elkövetett terrortámadással.

Trump korábbi, első elnöki ciklusa idején már hozott hasonló döntést az ENSZ Emberi Jogi Tanács és az UNESCO elhagyásáról. Az Egyesült Államok tagságát az UNESCO-ban Joe Biden kormánya 2023-ban újította meg. Az elnök az aláírásokat követően újságíróknak kijelentette:

„Az ENSZ-ben rengeteg lehetőség van, de nem él vele.”

Hozzátette, hogy a világszervezetet szerinte nem vezetik jól, és az Egyesült Államok jelentős anyagi hozzájárulása miatt a döntés hatása gyorsan érzékelhető lesz. Trump korábban már hasonló lépéseket tett, amikor kiléptette az Egyesült Államokat a párizsi klímaegyezményből és az Egészségügyi Világszervezetből (WHO).

Irán elleni szankciók szigorítása

Trump szintén rendeletet írt alá arról, hogy az Iránra gyakorolt gazdasági nyomást a legmagasabb szintre emeljék. Az elnöki utasítás arra kötelezi az amerikai pénzügyminisztériumot, hogy kiterjedt szankciókkal akadályozza meg az iráni olajexportot. Trump az intézkedés kapcsán kijelentette, hogy „nincs más választása”, ugyanakkor reményét fejezte ki, hogy a gazdasági nyomásgyakorlás csak mérsékelt formában lesz szükséges.

„Erősnek és határozottnak kell lenni Iránnal szemben” – mondta Trump, ugyanakkor nem zárta ki annak lehetőségét, hogy egy megállapodás révén az Egyesült Államok rendezett kapcsolatot alakítson ki Iránnal. Hangsúlyozta azonban, hogy Irán semmilyen körülmények között nem szerezhet nukleáris fegyvert.

A döntéseket Trump nem sokkal azelőtt jelentette be, hogy helyi idő szerint kedden délután fogadta volna Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnököt a Fehér Házban.

Trump Gázai övezettel kapcsolatos javaslata

Az izraeli miniszterelnökkel tartott washingtoni sajtótájékoztatóján Trump bejelentette:

„Az Egyesült Államok átvenné a Gázai övezetet.”

Az elnök szerint egy „erős javaslatról” van szó, amelynek értelmében az Egyesült Államok hosszú távú szerepvállalásra törekedne a térségben, beleértve az újjáépítési és fejlesztési projekteket. Trump szerint az Egyesült Államok képes lenne stabilitást hozni a jelenleg súlyosan érintett területre.

Kijelentette, hogy a gázai övezetben élő mintegy 1,8 millió ember számára kedvezőbb életkörülményeket kívánnak biztosítani, és Jordánia, valamint Egyiptom is részt vehetne a palesztin lakosság számára kijelölt települések kialakításában. Az elnök szerint az újjáépített Gázai övezet „a Közel-Kelet riviérájává” válhatna, ahol palesztinok is élnének, és amely nemzetközi befektetések központja lehetne.

Trump hozzátette, hogy az izraeli-arab kapcsolatok terén hamarosan újabb békeegyezmények születhetnek, amelyek az Ábrahám-egyezmények rendszerét bővítenék.

„Szükségünk van a Közel-Kelet stabilitására” – jelentette ki az elnök.

Benjámin Netanjahu a sajtótájékoztatón megerősítette, hogy a Gázai övezet jövője kapcsán Izrael álláspontja változatlan: a terület nem jelenthet többé fenyegetést Izrael számára. Trump elképzelését Netanjahu „megfontolásra érdemesnek” nevezte, és az amerikai elnököt Izrael történetének egyik legnagyobb barátjaként jellemezte.

Az izraeli kormányfő kiemelte, hogy Trump lépéseit ott folytatta, ahol első elnöki ciklusa végén abbahagyta, és méltatta azt a döntését is, amely lehetővé tette, hogy Izrael ismét hozzáférjen az amerikai fegyverzethez. Emellett pozitívan értékelte az Egyesült Államok ENSZ palesztinokat segélyező szervezetéből (UNRWA) való kilépését.

Ukrajna és Oroszország közötti tárgyalások

Az ukrajnai háború lezárására vonatkozó kérdésre válaszolva Trump kijelentette, hogy az orosz és ukrán vezetés között „nagyon jó és konstruktív tárgyalások” zajlanak.

„A legfontosabb cél a harcok lezárása és az emberéletek megóvása” – hangsúlyozta az amerikai elnök.

Trump nem részletezte, hogy milyen konkrét diplomáciai lépések zajlanak, de ismételten hangsúlyozta a konfliktus mihamarabbi lezárásának szükségességét.

Forrás: 24.hu

Kövessen minket a FACEBOOKON, INSTAGRAMON, TWITTEREN, TELEGRAMON vagy GOOGLE Hírekben és nem marad le a legfrissebb hírekről!


Református

Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben

FRISS hírek






Kövessen minket a
FACEBOOKON,
INSTAGRAMON,
TWITTEREN,
TELEGRAMON, vagy
GOOGLE Hírekben
és mi értesítjük a legfrissebb hírekről!

Megtalál minket a
NAV honlapján is!



NAV
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com