Top10


Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben

Népszerű tartalom

Megkongatta a vészharangot az ukrán hírszerzés: elkezdték felkészíteni a lakosságot Moszkva lépésére
Betelt a pohár: Trump emberei Franciaországba száműznék Zelenszkijt
Egyre kevesebb ukrán akar hazatérni
Elmondta az amerikai külügyminiszter, mi egy Putyin–Trump-találkozó feltétele
Kína beáll Trump és Putyin mögé az ukrajnai háború ügyében

Ukrajna a világ legnagyobb tíz hadiipari gyártója közé kerülhet

Az ország védelmi ipara kulcsszerepet játszhat a háború utáni gazdasági helyreállításban – jelentette ki Dmitro Kuleba korábbi külügyminiszter a Business Insider beszámolója szerint.

„Jelenleg Ukrajna gazdaságának teljes átalakítását látjuk… Egy teljesen új gazdasági modell alakul ki”

– mondta Kuleba. Hozzátette, az ukrán magánszektor is „széles körben” hasznosíthatná a hadiipar fejlett technológiáit, például a mesterséges intelligenciával működő drónokat és az autonóm járműveket, amelyeket jelenleg a frontvonalon alkalmaznak. Szerinte ezek a technológiák alkalmasak lehetnek „a gazdaság elemzésére, a termékek és szolgáltatások áramlásának optimalizálására, hogy azok hatékonyabbak és ügyfélközpontúbbak legyenek”.

William Courtney, a RAND Corporation vezető kutatója, az Egyesült Államok korábbi nagykövete szerint Ukrajna versenyképes hadiipari gyártóvá válhat, különösen az ár-érték arány tekintetében.

Kiemelte, hogy az ország jelentős fejlődést ért el a szoftverfejlesztés, a mesterséges intelligencia, a robotika és a katonai járműgyártás terén, és ezekben az ágazatokban Európa egyik vezető szereplőjévé válhat.

Véleménye szerint egy évtizeddel a háború befejezése és egy stabil tűzszünet vagy békeszerződés után Ukrajna a világ tíz legnagyobb hadiipari termelője közé kerülhet.

Dmitro Krukovec, a Kijevi Közgazdasági Iskola makrogazdasági elemzője szintén optimista az ország jövőjével kapcsolatban, és úgy véli, hogy Ukrajna a háború után is jelentős gazdasági szereplő marad.

Ugyanakkor Katerina Bondar, a Stratégiai és Nemzetközi Tanulmányok Központjának (CSIS) munkatársa arra figyelmeztetett, hogy Ukrajna számára nehézséget okozhat a külföldi befektetések bevonzása. Ennek fő okai szerinte a gyenge igazságszolgáltatási rendszer és az elégtelen szellemi tulajdonvédelmi jogszabályok.

„A tőke főként külföldről érkezhet, ám egyelőre nem látunk jelentős befektetéseket. Ennek oka az állammal, a jogi szabályozással és a bírósági rendszerrel szembeni bizalmatlanság” – fejtette ki Bondar.

Charles Lichfield, az Atlanti Tanács geogazdasági központjának igazgatóhelyettese arra figyelmeztetett, hogy Ukrajna védelmi iparának elsődlegesen a belföldi igényeket kell kielégítenie, ami korlátozhatja az exportlehetőségeket.

„Az ukrán kormánynak az ország saját szükségleteire kell összpontosítania, így valószínű, hogy az előállított hadiipari termékek jelentős része belföldön marad” – hangsúlyozta Lichfield.

Forrás: kiszo.net/KH


Református
Kiemelt

Megkongatta a vészharangot az ukrán hírszerzés: elkezdték felkészíteni a lakosságot Moszkva lépésére

Oroszország az Ukrajna elleni invázió kezdetének harmadik évfordulóján, február 24-én be fogja bejelenteni, hogy megnyerte a háborút – legalábbis erről számolt be az egyik legújabb ...
Kiemelt

Betelt a pohár: Trump emberei Franciaországba száműznék Zelenszkijt

Donald Trump és Volodimir Zelenszkij között az utóbbi időben megromlott a kapcsolat. Így nem csoda, hogy az amerikai elnök köreiben az ukrán vezető nem túl ...
Kiemelt

Egyre kevesebb ukrán akar hazatérni

Egy év alatt 300 ezerrel 5,2 millióra nőtt az ukrán menekültek száma. 2024 novemberében 5,2 millió ukrán élt külföldön a háború miatt, ami 300 ezerrel ...
Kiemelt

Elmondta az amerikai külügyminiszter, mi egy Putyin–Trump-találkozó feltétele

Donald Trump amerikai elnök és Vlagyimir Putyin orosz elnök esetleges találkozója nagyban függ attól, hogy sikerül-e előrelépést elérni az ukrajnai háború befejezésének kérdésében – mondta ...
Kiemelt

Kína beáll Trump és Putyin mögé az ukrajnai háború ügyében

Wang Yi kínai külügyminiszter bejelentette, hogy támogatják a két nagyhatalom közös „konszenzusát” az ukrajnai háború lezárásáról. Kína hivatalosan is jelezte, hogy támogatja az Egyesült Államok ...
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com