Top10


Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben

Népszerű tartalom

Betelt a pohár: Trump emberei Franciaországba száműznék Zelenszkijt
Egyre kevesebb ukrán akar hazatérni
Elmondta az amerikai külügyminiszter, mi egy Putyin–Trump-találkozó feltétele
Kína beáll Trump és Putyin mögé az ukrajnai háború ügyében
Donald Trump: Kijevben durván bántak az amerikai pénzügyminiszterrel

Amerikai tulajdonú olajvezetéket támadott meg Ukrajna

Ukrajna megtámadta a részben amerikai tulajdonban lévő Kaszpi-tengeri kőolajvezeték egyik, Dél-Oroszországban található szivattyúállamosát – jelentette a londoni székhelyű Reuters hírügynökség.

A Kaszpi-tengeri Kőolajvezeték Konzorcium (CPC) nevű vegyesvállalat sajtóközleménye szerint az ukránok a Kropotkinszkaja szivattyútelepet támadták meg robbanóanyaggal és fémelemekkel töltött drónokkal.

„A támadást a kora reggeli órákra időzítették, azzal a céllal, hogy ne csak megzavarják a létesítmény működését, hanem sérüléseket is okozzanak az állomást üzemeltető személyzet tagjaiban. (…) A nemzetközi konzorcium valamennyi részvényesét, köztük az amerikai és európai vállalatok képviselőit értesítettük a polgári célpontot ért dróntámadásról és annak eredményéről”

– írta közleményben a CPC, hozzátéve, hogy az érintett szivattyúállomás olyan súlyos sérüléseket szenvedett a támadás következtében, hogy kivonták a forgalomból. Ugyanakkor hangsúlyozták, hogy kieső kapacitást pótolni tudták, így az állomás elvesztése nem okozott fennakadást az olajszállításban.

A Kaszpi-tengeri Kőolajvezeték a Független Államok Közösségének (FÁK) egyik legnagyobb nemzetközi olajszállítási vállalata, amelyben Oroszország, Kazahsztán, valamint vezető nemzetközi olajvállalatok, köztük az amerikai ExxonMobil és a Chevron is tulajdonosok. Az utóbb két vállalat 2024-ben a CPC-n keresztül szállított kőolaj mintegy 40 százalékát tulajdonolta.

A CPC vezeték Kazahsztán fő exportútvonala, amely a világ kőolajtermelésének mintegy 1%-át szállítja. Tavaly összesen 62,4 millió tonna olajat szállítottak a csővezetéken keresztül, melyből 7,3 millió tonna (11,7%) Oroszországból és 55,1 millió tonna (88,3%) Kazahsztánból származott.

A vezeték elleni ukrán dróntámadás egyébként az Oroszország és az Egyesült Államok közötti magas szintű tárgyalások közepette történt.

A felek kedden Szaúd-Arábiában tartottak tárgyalásokat a diplomáciai kapcsolatok helyreállításáról és az ukrajnai konfliktus rendezésének előkészítéséről. A megbeszéléseket Vlagyimir Putyin orosz elnök és Donald Trump amerikai elnök múlt heti, 90 perces telefonbeszélgetése során javasolták.

Forrás: ripost.hu/KH


Református
Kiemelt

Betelt a pohár: Trump emberei Franciaországba száműznék Zelenszkijt

Donald Trump és Volodimir Zelenszkij között az utóbbi időben megromlott a kapcsolat. Így nem csoda, hogy az amerikai elnök köreiben az ukrán vezető nem túl ...
Kiemelt

Egyre kevesebb ukrán akar hazatérni

Egy év alatt 300 ezerrel 5,2 millióra nőtt az ukrán menekültek száma. 2024 novemberében 5,2 millió ukrán élt külföldön a háború miatt, ami 300 ezerrel ...
Kiemelt

Elmondta az amerikai külügyminiszter, mi egy Putyin–Trump-találkozó feltétele

Donald Trump amerikai elnök és Vlagyimir Putyin orosz elnök esetleges találkozója nagyban függ attól, hogy sikerül-e előrelépést elérni az ukrajnai háború befejezésének kérdésében – mondta ...
Kiemelt

Kína beáll Trump és Putyin mögé az ukrajnai háború ügyében

Wang Yi kínai külügyminiszter bejelentette, hogy támogatják a két nagyhatalom közös „konszenzusát” az ukrajnai háború lezárásáról. Kína hivatalosan is jelezte, hogy támogatja az Egyesült Államok ...
Kiemelt

Donald Trump: Kijevben durván bántak az amerikai pénzügyminiszterrel

Donald Trump amerikai elnök szerdán azt vetette Ukrajna szemére, hogy „durván bánt” Scott Bessent amerikai pénzügyminiszterrel annak múlt heti, kijevi látogatásán. Trump újságíróknak a szaúdi ...
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com