Top10


Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben

Népszerű tartalom

Mozgósítás: Pucéran, mezítláb hurcoltak el egy kárpátaljai férfit
Hatalmas erősítést kapott az ukrán légierő: megérkeztek az első Mirage vadászgépek
Két kárpátaljai hadifogoly szabadult az orosz fogságból
Kiderült, mikor kerülhet sor a Trump-Putyin csúcstalálkozóra
Az oroszok szerint Zelenszkij megtébolyodott rögeszmés

Már nem növekszik a szén-dioxid-kibocsátás, de légköri koncentrációja rekordmértékű

Nem növekedett a globális szén-dioxid-kibocsátás 2015-ben, és az előrejelzések szerint 2016-ban is csekély mértékű lesz a növekedés, ami azt jelenti, hogy harmadik éve szinte változatlan szinten van az emisszió, ám a légkör szén-dioxid-koncentrációja még mind rekordmértékű – derül ki a Kelet-Angliai Egyetem és a Globális Karbonprojekt kutatóinak közös tanulmányából, amelyet a marokkói Marrákesben zajló ENSZ-klímakonferencia margóján hétfőn mutattak be.

A 2016-ra előre jelzett 0,2 százalékos növekedés azt mutatja, hogy egyértelműen megszakadt a szén-dioxid-kibocsátásnak a 2013 előtti évtizedben tapasztalt évi 2,3 százalékos növekedése. 2014-ben 0,7 százalékkal emelkedett az üvegházhatású gázok kibocsátása. A harmadik éve tartó lassulás legfőbb oka az, hogy Kínában jelentősen csökkent a szénfelhasználás – írták a szakemberek az Earth System Science Data tudományos folyóiratban közzétett tanulmányukban.

„Példa nélküli, hogy erős gazdasági növekedés idején már három éve nem nő az emisszió. Ez nagy segítség a klímaváltozás elleni harcban, de nem elegendő. A globális kibocsátásnak most már gyors mértékben csökkennie kell, nem csak megállnia” – hangsúlyozta Corinne Le Quéré professzor, az adatokat értékelő szakértői csoport vezetője.

Kínában – amely 29 százalékkal a legnagyobb szén-dioxid-kibocsátó – 0,7 százalékkal csökkent a kibocsátás 2015-ben, szemben ez előző évtized évi több mint 5 százalékos növekedésével. 2016-ra további 0,5 százalékos csökkenést jeleznek előre a kutatók, igaz nagy bizonytalansággal.

A második legnagyobb kibocsátó az Egyesült Államok 15 százalékkal, ahol ugyan csökkentették a szénfelhasználást, de növekedett a kőolaj- és földgázfogyasztás. 2015-ben a szén-dioxid-kibocsátás 2,6 százalékkal csökkent, 2016-ban 1,7 százalékos visszaesést várnak.

Az Európai Unió 28 tagállama a harmadik legnagyobb szén-dioxid-kibocsátó 10 százalékkal. 2015-ben az EU-ban 1,4 százalékkal nőtt az emisszió, a korábbi hosszú távú csökkenéssel szemben.

Indiában, amely 6,3 százalékkal járul hozzá a globális szén-dioxid-kibocsátáshoz, 2015-ben 5,2 százalékkal nőtt az emisszió a korábbi évekhez hasonlóan.

Az emissziónövekedés megszakadása összhangban van az államok azon vállalásaival, hogy 2030-ig csökkentik a kibocsátást, de jóval elmarad attól, ami ahhoz szükséges, hogy az iparosodás előtti időkhöz képest 2 Celsius-fok alatt tartsák a hőmérsékletnövekedést.

„Ha a Marrákesben tárgyaló delegációk képesek lesznek újabb lendületet adni a további csökkentéseknek, az a klímaváltozás elleni harc komoly kezdete lehet”

– idézte a Phys.org tudományos-ismeretterjesztő hírportál Le Quéré professzort.

Az adatok további elemzéséből kiderül, hogy a stagnáló emisszió ellenére a légkör szén-dioxid-koncentrációja rekordmagas volt 2015-ben, és rekordot dönthet 2016-ban is, mivel alacsony a szén-dioxid-elnyelés.

„Az óceánok és a fák elnyelik a szén-dioxid egy részét. 2015-ben és 2016-ban a hőmérséklet növekedése miatt kevesebb CO2-t nyeltek el a fák, köszönhetően az El Nino jelenség okozta meleg, száraz légkörnek. A szén-dioxid-koncentráció meghaladta a 400 ppm-et, ami növekedni fog és melegíti bolygónkat mindaddig, amíg az emisszió nem csökken nulla közelébe” – magyarázta Le Quéré.

Kövessen minket a FACEBOOKON, INSTAGRAMON, TWITTEREN, TELEGRAMON vagy GOOGLE Hírekben és nem marad le a legfrissebb hírekről!


Református

Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben

FRISS hírek






Kövessen minket a
FACEBOOKON,
INSTAGRAMON,
TWITTEREN,
TELEGRAMON, vagy
GOOGLE Hírekben
és mi értesítjük a legfrissebb hírekről!

Megtalál minket a
NAV honlapján is!



NAV
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com