Egymilliárd lakosa lehet Kínának 2025-ben

Kínában a kiemelkedő gazdasági növekedés és a hirtelen megnövekedett életszínvonal következtében a történelemben eddig példátlan mértékű urbanizáció indult meg, mely tovább folytatódik az előttünk álló években is. Ha a jelenlegi folyamatokat vesszük alapul, akkor az előrejelzések alapján 2025-re közel egymilliárd városlakója lesz az országnak – olvasható a geopolitika.hu oldalán.

A kínai városok gazdasági növekedésével a jólét is meglehetős növekedésbe kezdett. Minden lehetőség adott, hogy a jövőben is folytatódó dinamikus urbanizáció biztosítsa Kína számára ambiciózus gazdasági céljai elérését, miszerint 2020-ra megnégyszereződjön az ország GDP-je. A vállalatok számára pedig a kínai urbanizáció mértéke hatalmas új piacok megjelenésének ígéretével kecsegtet.

Továbbra is emelkednek ki új városok, azonban ennek mértéke már nem lesz olyan jelentős. 1996-2005 között mintegy 195 település fejlődött „városközponttá”, az előrejelzések szerint 2006-2025 között további 81 település kiemelkedése várható, melyek össznépessége mintegy 27 millió fő lesz.

A forgatókönyvek mindegyike egyetért abban, hogy a vállalkozások számára az egymilliárd kínai városlakó megjelenése nem csupán az új fogyasztói piacok lehetőségei miatt előnyös, hanem a befektetések miatt is: az út- és vasúthálózatba, tömegközlekedési technológiákba, épületekbe, energiaellátó infrastruktúrába és energiahatékony technológiákba. Ezek a lehetőségek a magán- és közszféra partnerségének új szintjét jelenthetik, tőke- és tudásinfúziót juttatva a magánszektor részéről a közprojektekbe, hatékonyabbá és termelékenyebbé téve azokat.

Mivel a világ nagyvállalatai a jövőben feltehetően előszeretettel létesítenek központokat a feltörekvő országok városaiban, tulajdonképpen a világgazdaság menetét is befolyásoló tényezővé lép elő az, miként fejlődnek Kína városai az elkövetkezendő években.

A kínai urbanizáció meglehetősen nagy lokális különbségeket mutat, ez nagyban befolyásolta az egész ország városnövekedési folyamatát. Ezzel együtt ugyanakkor a városodás központi keretrendszere is meglehetősen erős, mely meghatározza többek között a földpolitikát, a stratégiai infrastruktúra elhelyezését, valamint a beruházások jóváhagyásának folyamatát és korlátait a helyi önkormányzat számára. Egy kiegyensúlyozottabb és hatékonyabb növekedés előtérbe helyezésével a kínai vezetés jelentős hatást gyakorolhat a jövőben mintegy egymilliárd városlakója életére.


Református

Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com