A hétfői észak-koreai rakétakísérlet miatt meggyorsították a rendszer kiépítését. Az Egyesült Államok elkezdte a THAAD típusú rakétavédelmi rendszer egy ütegének telepítését Dél-Koreában – jelentette be kedden az amerikai erők csendes-óceáni parancsnoksága.
A telepítéssel az a cél, hogy elhárítsák a veszélyt, amelyet Észak-Korea okoz rendszeres atomkísérleteivel és ballisztikus rakéta tesztjeivel – olvasható a parancsnokság közleményében. A bejelentés közvetlen előzménye, hogy Észak-Korea hétfőn reggel elindított négy ballisztikus rakétát, amelyek Japán közelében csapódtak a tengerbe.
„Észak-Korea folyamatos provokatív akciói – például a tegnapi rakétaindítások – igazolják szövetségünk azon múlt évi döntését, hogy egy THAAD-üteget telepítünk Dél-Koreába” – jelenti ki a közleményben Harry Harris admirális, parancsnok. A két ország ugyanis tavaly júliusban állapodott meg egy THAAD-üteg Dél-Koreába telepítéséről, ami nemcsak Észak-Koreát, de Kínát is feldühítette, mert Peking a saját biztonságát érő fenyegetésnek tekinti a rakétarendszer nagy hatótávolságú radarjait.
Az eredeti terv szerint ez év végére lett volna harcra kész a rakétavédelmi rendszer, de Yonhap dél-koreai hírügynökség kedden jelentette a hadseregre hivatkozva, hogy a THAAD már április elején hadrendbe áll.
Donald Trump amerikai elnök ugyanakkor telefonon egyeztetett Abe Sindzó japán kormányfővel Észak-Koreáról és a legutóbbi észak-koreai rakétakísérletről. A telefonbeszélgetésben Donald Trump azt hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok „száz százalékig” Japán mögött áll az észak-koreai fenyegetéssel szemben. A két politikus egyetértett abban, hogy Észak-Korea legutóbbi rakétakísérlete egyértelműen megsértette az ENSZ Biztonsági Tanácsának határozatait, s újabb kihívást intézett a regionális és a nemzetközi biztonság ellen.
Ugyanerről folytatott – szintén telefonon – megbeszélést James Mattis amerikai és Inada Tomomi japán védelmi miniszter. James Mattis azt hangsúlyozta, hogy Phenjan rakétakísérlete „elfogadhatatlan és felelőtlen”, s aláássa a térség békéjét és biztonságát. Jeff Davis, a Pentagon szóvivője közleményben erősítette meg: a tárcavezető közölte japán kollégájával, hogy az Egyesült Államok rendíthetetlenül elkötelezett Japán védelme iránt, teljesíti védelmi kötelezettségeit, beleértve a földi elrettentést is.
Észak-Korea hétfő reggel négy ballisztikus rakétát indított el, s ezek közül legalább három Japán északnyugati partjai közelében csapódott a tengerbe. Washington és Tokió e rakétatesztek miatt kérte az ENSZ Biztonsági Tanácsa rendkívüli ülésének összehívását. Az ENSZ BT ülésére várhatóan szerdán kerül sor.
- Új szabályok a toborzóközpontoknak: tilos a kényszersorozás!
- Kit lehet mozgósítani az elítéltek közül?
- ISW: Előrenyomultak az ukrán csapatok a kurszki régióban
- Zelenszkij személyesen próbál intézkedni az amerikai béketerv kapcsán – Sok minden forog kockán
- A Cseh Köztársaság meghosszabbította az ukránok ideiglenes védelmét, de pontosítással
- Jermak telefonon egyeztetett Trump ukrajnai különmegbízottjával
- Orosz légitámadás ölt meg három embert Ukrajnában
- Moszkva szerint heteken belül találkozhat Donald Trump és Vlagyimir Putyin
- Ismét rendkívüli áramszünetek vannak több ukrán régióban
- Zelenszkij szerint Trumpnak még nincs terve arról, hogyan kéne lezárni a háborút
- További háborús hírek