Mégis lesz Trianon-emlékév, csak más lesz a neve

Már háromszor leszavazta a Fidesz a Trianon emlékévet, ám ezúttal egy saját javaslattal is előálltak, amely lényegében megegezik a jobbikos tervezettel – kivéve, hogy a június 4-i emléknaphoz hasonlóan békediktátum megnevezése ebbe sem kerülhetett bele.

Szávay István és Farkas Gergely 2017 márciusában kezdeményezte először, hogy 2020 legyen Trianon emlékév. Ezt a fideszes többség akkor, majd a következő év június 4-én is leszavazta.

A Nemzeti Összetartozás Bizottságának mai ülésén Bencsik János és Farkas Gergely ismét beterjesztették a javaslatot, amelyet harmadik alkalommal sem vettek tárgysorozatba. Ezúttal azonban a kormánytöbbség „bizottsági javaslatként” előállt egy saját verzióval is, amely tartalmában hasonló a korábban elutasítottakhoz. A különbség annyi, hogy ennek értelmében

a következő esztendő nem Trianon emlékév, hanem a „nemzeti összetartozás éve” lesz.

Bencsik az Alfahír érdeklődésére elmondta: A Jobbik a kezdeményezéssel a máig tartó tragikus következmények tudatosítását mellett „a történelmi sebek enyhítését” és a „határokon átívelő összetartozás hangsúlyozását” akarja szolgálni. Úgy véli, most azért vették át javaslatuk lényegi elemeit, mert a századik évforduló közeledtével a magát nemzetinek valló kormány „egyre vállalhatatlanabb helyzetbe került”, ezért „régi jó szokásuk szerint” a jobbikos kezdeményezést a sajátjukként nyújtották be. A kormánypárti tervezetet természetesen a Jobbik is támogatja, ám Bencsik hozzátette:

Jellemzőnek és sajnálatosnak tartjuk, hogy a Fidesz a június 4-i emléknaphoz hasonlóan az emlékév esetében is kínosan kerüli a „Trianon” és „autonómia” szavak kiejtését, papírra vetését, ezért a szöveg több helyen csak általánosságban fogalmaz.

A jobbikos képviselő a határozat legfontosabb céljának azt tartja, hogy sikerüljön az utódállamok hivatalos narratívájával szemben egy másik nézőpontot megjeleníteni, amely Nyugat-Európa vezető értelmiségei és döntéshozói számára megmutatja, milyen máig ható következményei vannak az 1920-as békediktátumnak, és milyen feltételeknek kell teljesülnie a sokat emlegetett jószomszédi viszonyhoz.

„Erre eddig nem láttunk valódi kormányzati szándékot, bízunk benne, hogy e téren várható szemléletváltás”

– fogalmazott Bencsik hozzátéve, a Fidesz európai szégyenpadra kerülésével ez a feladat vélhetően a Jobbik újonnan felálló európai parlamenti delegációjára vár majd.


Református

Népszerű tartalom

„Ukrajnának és Európának minden tárgyalás részének kell lennie” – Európa vezetői indulatosan reagáltak a Trump és Putyin közti telefonbeszélgetésre
Hangos letartóztatás Kárpátalján: lebukott a korrupt kiképző
Tömegbe hajtott Münchenben egy autós, sok a sérült
Németország először ad ki Ukrajnának egy mozgósítás elől megszökött férfit
Mit jelent Ukrajnának az amerikai támogatások felfüggesztése?

FRISS hírek

Partnerünk

Hírkosár logó, hírek egyben
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com