Röviden:
- A lengyel civil társadalom képviselői egy saját alapítású érdemrenddel tüntetik ki Volodimir Zelenszkijt.
- A kezdeményezés válasz arra, hogy Karol Nawrocki lengyel elnök nemrég visszavonta az ukrán államfőtől a Fehér Sas-rendet.
- Az aktivisták szerint a varsói vezetés egy orosz csapdába lépett, amikor a történelmi sérelmeket használja fel a kampányban.
Civil kitüntetéssel kompenzálnák a lengyel aktivisták az ukrán elnököt, miután a legmagasabb állami elismerést a héten visszavonták tőle – derül ki a Jevropejszka Pravda beszámolójából. A Sestry.eu portálon megjelent nyilatkozat szerint a lengyel társadalom liberális és demokratikus része határozottan elutasítja a varsói vezetés döntését.
A lengyel civilek hangsúlyozták, hogy az ukránok jelenleg nemcsak a saját, hanem Lengyelország és Európa biztonságáért is az életüket áldozzák. A közlemény szerint a lengyel jobboldal a közelgő parlamenti választások miatt, politikai célokból használja fel az 1943-as volhíniai tragédia kérdését. Úgy vélik, miközben a politikusok a múltbeli eseményeken vitatkoznak, addig a szomszédos országban mindennaposak a halálos áldozatok.
Állampolgárként adjuk át ezt a saját érdemrendet, hogy alulról jövő kezdeményezéssel mutassuk meg: sok lengyelt nem lehet az ukránok ellen hangolni.
A szervezet hozzátette, hogy a segítségnyújtás továbbra is folytatódik, amihez nincs szükségük a politikusok jóváhagyására. Véleményük szerint a lengyel államfő és csapata ezzel az akcióval a moszkvai propagandát táplálja.
Elmérgesedő diplomáciai viszony
A konfliktust az robbantotta ki, hogy Karol Nawrocki lengyel elnök a napokban megvonta Zelenszkijtől a Fehér Sas-rendet. A varsói döntést azzal indokolták, hogy Kijev egy katonai alakulatot az Ukrán Felkelő Hadseregről (UPA) nevezett el. A lengyel államfő egyúttal leszögezte, országa nem támogatja olyan államok európai uniós csatlakozását, amelyek nem hajlandók szakítani az erőszak és a totalitarizmus kultuszával.
A lépésre válaszul a kijevi vezetés több magas rangú tagja – köztük Andrij Szibiha külügyminiszter, Kirilo Budanov, az elnöki iroda vezetője, valamint Vaszil Bodnar varsói nagykövet – is bejelentette a saját lengyel állami kitüntetésének visszaadását. Zelenszkij ezt követően postán küldte vissza a rendjelet Nawrockinak. A szolidaritási hullámhoz csatlakozva a korábban szintén Fehér Sas-renddel elismert összes volt ukrán elnök lemondott a kitüntetéséről.
Google keresési beállítás
Állítsd be a KárpátHírt preferált forrásnak!
















