Postán adta fel lengyel kitüntetését Zelenszkij, aki mossa kezeit a diplomáciai botrányban

Röviden:

  • Volodimir Zelenszkij postán küldte vissza a Fehér Sas-rendet Varsónak, miután küldöttei nem tudták lecsillapítani a lengyeleket.
  • Az ukrán elnök azzal védekezik, hogy a történelmi botrányt kavaró alakulatneveket nem ő, hanem a katonák választják.
  • Egy kormánypárti lengyel képviselő erkölcsi győzelemnek tartja a fejleményeket, és az ukrán reakciók veszélyeire figyelmeztet.

Postán küldte vissza a lengyel államfői hivatalnak a Fehér Sas-rendet Volodimir Zelenszkij, miután magas rangú beosztottjai hiába próbálták elsimítani a két ország közötti diplomáciai konfliktust. Az ukrán vezető szerint a lengyelek pusztán belpolitikai haszonszerzésre használják a történelmi vitát – derül ki az Ukrainszka Pravda beszámolójából.

Mielőtt a csomagot feladta volna, az ukrán elnök Kirilo Budanovot és Kiszlicját menesztette Varsóba, hogy megpróbálják elmagyarázni Kijev álláspontját Karol Nawrocki stábjának. A küldöttség mindenkivel tárgyalt, a lengyel elnöki kancelláriától kezdve a miniszterelnök csapatáig, de azzal a meggyőződéssel tértek haza, hogy a lengyelek mindenképpen beváltják a fenyegetésüket, és visszavonják az elismerést.

Zelenszkij a történteket egyértelműen a lengyel választási kampány számlájára írja. Arra az érzékeny problémára, hogy az ukrán hadseregben a lengyelek számára elfogadhatatlan történelmi személyekről neveznek el alakulatokat, az elnök csupán annyit reagált: ő sosem ad saját nevet a dandároknak. Közlése szerint a harcoló alakulatok maguk döntik el, hogyan hívják őket, ő pedig államfőként automatikusan aláírja a kérvényeket, függetlenül attól, hogy tetszik-e neki az adott név vagy sem. Hozzátette, a háború alatt már több száz ilyen rendeletet szignózott.

Erkölcsi győzelem és burkolt figyelmeztetés

A lengyel oldalon eközben már a jövőre és a várható anyagi előnyökre koncentrálnak. Urszula Pasławska, a kormánypárti Lengyel Parasztpárt (PSL) képviselője egy televíziós műsorban erkölcsi győzelemnek nevezte Zelenszkij kitüntetésének elvételét. A politikus hangsúlyozta, hogy Varsónak mostantól az ukrán újjáépítési konferenciára kell fókuszálnia, hiszen a lengyel társadalom eddigi hatalmas segítsége miatt hazája részvétele prioritás.

Kijevből közben Andrij Szibiha külügyminiszter szimmetrikus válaszlépéseket ígért a barátságtalannak minősített varsói döntésekre. Pasławska erre reagálva arra figyelmeztetett, hogy Lengyelországnak nem szabad belemennie az ukránok érzelmi játékaiba, és tartózkodniuk kell a hasonló retorikától. A képviselő megjegyezte, az ukrán vezetésnek érdemes lenne felismernie, hogy a történelmi alakok körüli folyamatos konfliktusgenerálás aligha hozza őket közelebb az Európai Unióhoz, amelynek bővítésébe Varsónak is komoly beleszólása van.

Google keresési beállítás

Állítsd be a KárpátHírt preferált forrásnak!

Iratkozzon fel, hogy elsőként értesüljön híreinkről!

Ezt olvasta már?