Röviden:
- A miniszterelnök az Országgyűlésben élesen bírálta az előző kormány oroszpárti külpolitikáját.
- Magyar Péter szerint a Fidesz a Visegrádi Négyek partnersége helyett a Kremllel épített kapcsolatot.
- A kormányfő számonkérte a büntetőeljárás alá vont lengyel politikusok korábbi magyarországi bújtatását is.
Az Országgyűlés keddi ülésén Magyar Péter miniszterelnök kemény kritikával illette az előző Orbán-kormányt a Moszkvához fűződő viszonya miatt – írja az Index. A kormányfő a ma esedékes V4-es csúcstalálkozó kapcsán szembesítette a Fideszt a korábbi külpolitikai döntéseivel.
A parlamenti vitában Gulyás Gergely, a Fidesz frakcióvezetője egyetértett azzal, hogy a Visegrádi Négyek együttműködése kiemelten fontos. Erre reagálva a miniszterelnök úgy fogalmazott, hogy az előző vezetés egyértelműen Vlagyimir Putyint és Oroszországot választotta a régiós partnerek helyett, ami szerinte Lengyelország számára teljesen elfogadhatatlan volt.
Magyar Péter felidézte, hogy Szijjártó Péter volt külügyminiszter korábban kitüntetést kapott Szergej Lavrov orosz tárcavezetőtől. A kormányfő megjegyezte, hogy a díj vélhetően már csak hűtőmágnesként funkcionál. Szijjártó egyébként a Fidesz választási vereségét követően egy interjúban úgy nyilatkozott, hogy soha nem szolgált orosz érdekeket.
Lengyel politikusok bújtatása
A vita során előkerült a lengyel Jog és Igazságosság (PiS) párt politikusainak ügye is. Az előző magyar kormány menedékjogot biztosított azoknak a lengyel tisztségviselőknek, akik ellen hazájukban büntetőeljárás indult, ami tovább rontotta Budapest és Varsó diplomáciai kapcsolatait.
A miniszterelnök felszólalásában azt firtatta, hogy kinek a lakásaiban éltek ezek a személyek, és hány millió forintot emésztett fel az ellátásuk a magyar adófizetők pénzéből. Azt is megkérdezte a korábbi kormánypárti képviselőktől, hogy a lengyel hatóságok kérése ellenére miért nem adták ki őket egy másik uniós tagállamnak.
Google keresési beállítás
Állítsd be a KárpátHírt preferált forrásnak!















