Kijev 6,6 milliárd hrivnyát különített el a pedagógusok és a szociális munkások bérfejlesztésére

Röviden:

  • Az ukrán kormány 6,6 milliárd hrivnyát osztott szét a régiók között az oktatási és szociális szféra bérnövelésére.
  • Az állami támogatás mértéke fordítottan arányos a helyi költségvetések saját bevételeivel és pénzügyi kapacitásával.
  • A harci cselekmények által érintett és a veszélyeztetett övezetekben az állam a bérfejlesztési költségek 80%-át átvállalja.

Az ukrán kormány 6,6 milliárd hrivnyát osztott szét a 24 megyei költségvetés között a pedagógusok és a szociális ágazatban dolgozók megemelt munkabérének kifizetésére. Julija Szviridenko ukrán miniszterelnök-helyettes a Facebook-oldalán közölte, hogy az egyes régiók egyedi számítások alapján, a helyi szükségletekhez igazítva kapják meg a forrásokat – írja a ZN.UA.

A központi támogatás mértéke jelentős részben a régiók gazdasági teherbíró képességétől függ: minél kevesebb saját bevétellel rendelkezik egy-egy megye, annál nagyobb részt vállal át a költségekből az állam. A bérfejlesztés fedezésére a gyengébb pénzügyi mutatókkal rendelkező önkormányzatok 50 és 80% közötti állami hozzájárulásra számíthatnak.

Külön elbírálás alá esnek azok a területek és kistérségek, ahol jelenleg is harcok folynak, vagy közvetlen katonai fenyegetettség áll fenn. Ezekben a hadiövezetekben a kormány fixen a bérnöveléshez szükséges kiadások 80%-át biztosítja az államkincstárból. A hivatalos adatok szerint a bérszintek fokozatosan emelkednek az országban, egy ukrán általános iskolai tanár átlagkeresete 2026 májusára elérte a 19 ezer hrivnyát.

Google keresési beállítás

Állítsd be a KárpátHírt preferált forrásnak!

Iratkozzon fel, hogy elsőként értesüljön híreinkről!

Ezt olvasta már?