- Az ukrán kormány 6,6 milliárd hrivnyát osztott szét a régiók között az oktatási és szociális szféra bérnövelésére.
- Az állami támogatás mértéke fordítottan arányos a helyi költségvetések saját bevételeivel és pénzügyi kapacitásával.
- A harci cselekmények által érintett és a veszélyeztetett övezetekben az állam a bérfejlesztési költségek 80%-át átvállalja.
Az ukrán kormány 6,6 milliárd hrivnyát osztott szét a 24 megyei költségvetés között a pedagógusok és a szociális ágazatban dolgozók megemelt munkabérének kifizetésére. Julija Szviridenko ukrán miniszterelnök-helyettes a Facebook-oldalán közölte, hogy az egyes régiók egyedi számítások alapján, a helyi szükségletekhez igazítva kapják meg a forrásokat – írja a ZN.UA.
A központi támogatás mértéke jelentős részben a régiók gazdasági teherbíró képességétől függ: minél kevesebb saját bevétellel rendelkezik egy-egy megye, annál nagyobb részt vállal át a költségekből az állam. A bérfejlesztés fedezésére a gyengébb pénzügyi mutatókkal rendelkező önkormányzatok 50 és 80% közötti állami hozzájárulásra számíthatnak.
Külön elbírálás alá esnek azok a területek és kistérségek, ahol jelenleg is harcok folynak, vagy közvetlen katonai fenyegetettség áll fenn. Ezekben a hadiövezetekben a kormány fixen a bérnöveléshez szükséges kiadások 80%-át biztosítja az államkincstárból. A hivatalos adatok szerint a bérszintek fokozatosan emelkednek az országban, egy ukrán általános iskolai tanár átlagkeresete 2026 májusára elérte a 19 ezer hrivnyát.
Google keresési beállítás
Állítsd be a KárpátHírt preferált forrásnak!














