Röviden:
- Behívta a román nagykövetet az orosz külügyminisztérium a konstancai orosz főkonzulátus korábbi bezárása miatt.
- Bukarest a múlt hónapban utasította ki az orosz főkonzult, miután egy drón csapódott egy galaci lakóházba.
- A májusi incidensben ketten megsérültek, amikor az ukrán légvédelem által eltalált orosz fegyver irányt változtatott és felrobbant.
Válaszlépéseket jelentett be Moszkva, miután Románia a múlt hónapban bezáratta az orosz főkonzulátust és nemkívánatos személlyé nyilvánította a vezetőjét. Az orosz külügyminisztérium csütörtökön bekérette Cristian Istrate román nagykövetet – derül ki a Jevropejszka Pravda cikkéből. A diplomáciai feszültség egy május végi drónbecsapódás nyomán éleződött ki a két ország között.
Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő egy orosz hírügynökségi beszámoló szerint személyesen közölte a román diplomatával a moszkvai ellenlépéseket. Bukarest azután szánta rá magát a konstancai orosz képviselet bezárására, hogy május 29-én éjjel egy orosz harci drón csapódott egy többszintes lakóépületbe Galac városában.
A nyomozók megállapítása szerint a legalább 30 kilogrammnyi robbanóanyagot szállító eszköz a legfelső emeleten átszakította a tetőt, majd felrobbant és tüzet okozott a folyosón. Az incidensben a ház két lakója megsérült, ezzel a mostani bizonyult az eddigi legsúlyosabb esetnek, amikor orosz támadó drónok sértették meg a román légteret.
A román fegyveres erők korábban azzal magyarázták a beavatkozás elmaradását, hogy nem volt elég idejük a reagálásra, emellett békeidős jogi korlátozások is nehezítették az elfogást. Nicușor Dan román elnök állítása szerint a lakóházba csapódó orosz eszközt előzőleg eltalálta az ukrán légvédelem, ami miatt az letért az eredeti röppályájáról.
Google keresési beállítás
Állítsd be a KárpátHírt preferált forrásnak!
















