Volodimir Zelenszkij ukrán elnök aláírta azt a törvényt, amely lehetővé teszi a 60 év felettiek számára, hogy önkéntes alapon szerződéses katonai szolgálatot vállaljanak az ukrán fegyveres erőknél. A jogszabály célja, hogy tapasztalt szakembereket vonjanak be elsősorban nem harci feladatokra.
A Verhovna Rada honlapján közzétett információk szerint a törvény alapján azok a 60. életévüket betöltött állampolgárok köthetnek szerződést saját elhatározásukból, akiket a katonai orvosi bizottság egészségügyi szempontból alkalmasnak minősít a szolgálatra. A lehetőség a legénységi, őrmesteri, altiszti, valamint a tiszti (fiatalabb és idősebb) beosztásokra is vonatkozik.
Tiszti beosztás esetén további feltétel, hogy az illetőt 2015. január 1-je után bocsátották el a katonai szolgálatból. A szerződés egy évre szól, amely meghosszabbítható, és két hónapos próbaidőt is tartalmaz.
A törvényjavaslat szerzői szerint célszerű az ilyen szerződéses katonákat „nem harci beosztásokban alkalmazni, ahol a fizikai megterhelés nem jelentős, de szükség van a tapasztalatra, tudásra, fegyelemre és felelősségvállalásra”.
Korábban Andrij Jakunyin, a Zaporizzsjai Területi Toborzó és Szociális Támogató Központ parancsnokhelyettese arról beszélt, hogy az 50 év feletti, szolgálatra alkalmasnak minősített hadköteleseket jellemzően hátországi és támogató egységekhez irányítják. Részt vehetnek például erődítmények kiépítésében, de a támogató egységeknek sofőrökre és darukezelőkre is szükségük van.
A Hromadske emlékeztet, hogy februárban Ukrajnában bevezették a 18 és 24 év közötti fiatalok számára a szintén önkéntes, egyéves szerződéses katonai szolgálatot, amely egy „motivációs csomagot” is magában foglal.
A hírt a Hromadske közölte.
Google keresési beállítás
Állítsd be a KárpátHírt preferált forrásnak!













