Röviden:
- A brit kormány a júliusi NATO-csúcs előtt nyilvánosságra hozza az új védelmi beruházási tervet.
- A lépés feszültséget okozhat a lemondását hétfőn bejelentő Keir Starmer utódjával.
- A forráshiányosnak tartott tervezet miatt a közelmúltban a brit védelmi miniszter is távozott.
A szigetország vezetése a miniszterelnök küszöbön álló távozása ellenére is ragaszkodik a sokat kritizált védelmi kiadási tervezetének bemutatásához – derül ki a Jevropejszka Pravda cikkéből. Rachel Reeves pénzügyminiszter bejelentése alapján a kabinet még a július eleji ankarai NATO-csúcstalálkozó előtt nyilvánosságra hozza a fegyveres erők fejlesztésének pénzügyi hátterét.
A védelmi beruházási terv publikálása komoly vitákat válthat ki a lemondófélben lévő Keir Starmer utódjával, aki hivatalba lépésekor valószínűleg felül akarja majd vizsgálni a keretszámokat. A Downing Street szóvivője mindeközben igyekezett hűteni a kedélyeket, és leszögezte, hogy az átmeneti időszakban nem hoznak új, meghatározó politikai döntéseket.
Andy Burnham, a Munkáspárt jelenlegi egyetlen miniszterelnök-jelöltje korábban jelezte, hogy a szociális kiadások megvágásával teremtene több forrást a hadseregnek. Ha az új kormányfő elveti a most bemutatandó tervezetet, az tovább késleltetheti a brit véderő modernizációját, ami törvényhozók szerint már eddig is aláásta a szövetségesek Londonba vetett bizalmát. Keir Starmer sajtóértesülések szerint kedden titkos tárgyalásokat is folytatott potenciális utódjával.
A vitatott költségvetési elképzelések vezettek korábban John Healey védelmi miniszter és Al Carns fegyveres erőkért felelős államtitkár lemondásához is. Richard Knighton, a brit vezérkari főnök egyenesen levélben figyelmeztette a miniszterelnököt arról, hogy a javasolt finanszírozás elégtelen. A brit flotta, a szárazföldi hadsereg és a légierő újjáépítéséhez szükséges forrásokból a becslések alapján legalább 28 milliárd font hiányzik.
Google keresési beállítás
Állítsd be a KárpátHírt preferált forrásnak!















