- Oroszország a frontról von el légvédelmi rendszereket Moszkva védelmére a folyamatos ukrán dróntámadások miatt.
- A moszkvai olajfinomítónál már felállítottak egy harctérről áthozott Pancir rendszert, amelyről ráadásul hiányoznak a rakéták.
- A nyugati szankciók miatt Moszkva súlyos lőszerhiánnyal küzd, ami nehezíti a hátország biztonságának garantálását.
Tovább gyengíti frontvonalait az orosz hadvezetés, hogy megvédje a hátország legfontosabb infrastrukturális pontjait. A Novyny.LIVE beszámolója szerint a főváros üzleti negyede körül rohamtempóban épülnek az új légvédelmi állások, a bevetett fegyverzetet pedig közvetlenül a harctérről csoportosítják át a moszkvai létesítmények védelmére.
Az amerikai Háborúkutató Intézet (ISW) jelentése rávilágít, hogy Oroszország hatalmas kiterjedése miatt a katonai vezetés nehéz döntésekre kényszerül a védelem elosztásakor. Ráadásul az ukrán fegyveres erők az elmúlt hónapokban célzottan pusztították az orosz radarállomásokat. Ennek következtében már a leginkább óvott régiókban sem garantált a százszázalékos biztonság.
A főváros oltalmazására május végén új SZ–400-as bázis építésébe kezdtek a Moszkva-City üzleti negyed közelében. A nyílt forráskódú adatok alapján a műholdképek egyértelműen bizonyítják, hogy a légvédelmi egység helyét a Moszkvoreckij történelmi-természeti park egyik legmagasabb pontján alakították ki.
Ezzel párhuzamosan már kész fegyverrendszereket is kivonnak a hadműveleti zónákból. A The Telegraph brit lap információi szerint a moszkvai olajfinomító mellé egy olyan Pancir rendszert telepítettek, amelyet kifejezetten dróntámadások elleni fémhálóval szereltek fel. Ezt az extra védelmi megoldást a gyakorlatban kizárólag a harctéren alkalmazzák, ami egyértelműen utal a fegyver eredetére.
Rakétahiány és lehetséges mozgósítás
A hátország biztosítását jelentősen megnehezíti az egyre súlyosabb lőszerhiány. A moszkvai Pancir-állásról készült felvételeken jól látszik, hogy a megszokott hat elfogórakéta helyett csupán kettővel töltötték fel a kilövőt. A CBS News amerikai hírcsatorna ukrán forrásokra hivatkozva arról számolt be, hogy az SZ–300-as rendszerekhez is alig maradt muníció, miután a nyugati szankciók elzárták az orosz hadiipart a kulcsfontosságú alkatrészektől.
Dmitro Sznyehirjov ukrán katonai szakértő a Kremltől tizenöt kilométerre fekvő olajfinomítót ért robbanás kapcsán az orosz légvédelem nyílt kudarcáról beszélt. A szakember becslése szerint az üzemek csökkentett kapacitása miatt Moszkva hamarosan külföldi üzemanyag-vásárlásra kényszerülhet.
Petro Andrjuscsenko, a Megszállást Kutató Központ vezetője úgy véli, a hatalmas frontveszteségek és a szerződéses katonák toborzásának kudarca miatt a Kreml hamarosan általános mozgósítást rendelhet el. A felkészülés első jeleit már rögzítették a Volgográdi területen, ahol a toborzóirodák vezetőinek részvételével tartottak zárt üléseket.
Google keresési beállítás
Állítsd be a KárpátHírt preferált forrásnak!















