Röviden:
- Befejezi ukrajnai diplomáciai misszióját Julie Davis, az Egyesült Államok kijevi ideiglenes ügyvivője.
- Sajtóértesülések szerint a távozás oka, hogy a diplomata nem ért egyet Donald Trump Ukrajna-politikájával.
- Az ukrán külügyminiszter köszönetet mondott az ügyvivőnek a két ország közötti politikai párbeszéd fejlesztéséért.
Befejezi diplomáciai kiküldetését Ukrajnában Julie Davis, az Egyesült Államok kijevi ideiglenes ügyvivője. A döntést az ukrán külügyminisztérium jelentette be, miután Andrij Szibiga tárcavezető hivatalában fogadta a távozó diplomatát. A hírt az LIGA.net ukrán hírportál közölte.
Az ideiglenes ügyvivő tavaly május óta tölti be a tisztséget Kijevben. A Financial Times című gazdasági lap már április végén arról írt, hogy Davis benyújtja a lemondását, mivel nézeteltérései adódtak Donald Trump amerikai elnökkel Ukrajna támogatásának csökkentése miatt.
Andrij Szibiga a megbeszélésen hangsúlyozta az Egyesült Államok aktív szerepvállalásának és vezetésének fontosságát a békefolyamat előmozdításában, valamint a tartós béke elérésében. Az ukrán miniszter egyúttal köszönetet mondott a diplomatának a Kijev és Washington közötti hatékony együttműködésért.
Politikai feszültségek a nagykövetségen
Az amerikai nagykövetség egyelőre nem adott ki hivatalos közleményt az ügyvivő távozásával kapcsolatban. Davis elődje, Bridget Brink nagykövet tavaly májusban szintén lemondott, miután úgy értékelte, hogy Trump hatalomra lépése után az új adminisztráció nem az agresszor Oroszországra, hanem a megtámadott Ukrajnára gyakorol nyomást.
A diplomáciai váltás hátterében a G7-csoport júniusi csúcstalálkozója áll, ahol a tagállamok a légvédelmi rendszerek szállításának fokozásáról döntöttek. Közben az Axios belső információi szerint Trump a csúcstalálkozón jelezte, hogy visszaléphet a Vlagyimir Putyinnal tavaly augusztusban kötött megállapodásoktól.
Google keresési beállítás
Állítsd be a KárpátHírt preferált forrásnak!















