Röviden:
- Kiriil Budanov, az ukrán Elnöki Hivatal vezetője szerint Varsó hibázott, amikor az UPA miatt büntette Kijevet.
- A diplomáciai feszültség oka, hogy Lengyelország megfosztotta Volodimir Zelenszkijt a Fehér Sas-rendtől.
- Budanov válaszul visszautasította a Lengyel Köztársasági Érdemrendet, és kettős mércével vádolja a lengyeleket.
Közép-európai idő szerint ma délelőtt komoly diplomáciai feszültség alakult ki Kijev és Varsó között az Ukrán Felkelő Hadsereg (UPA) megítélése miatt. A Strana beszámolója szerint Kirilo Budanov, az ukrán Elnöki Hivatal vezetője a Kijev-Mohila Akadémia diákjaival folytatott beszélgetésén szörnyű hibának nevezte a kialakult helyzetet, amit a lengyel döntéshozók politikai éretlenségével magyarázott.
A két ország közötti feszültség azután mérgesedett el, hogy Varsó megfosztotta Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt a legmagasabb lengyel állami kitüntetéstől, a Fehér Sas-rendtől. A lengyel hatóságok azután hozták meg ezt a döntést, hogy az ukrán hadsereg egyik alakulatát az UPA történelmi személyiségeiről nevezték el. Reakcióként Budanov szintén visszautasította a számára odaítélt Lengyel Köztársasági Érdemrendet.
Az Elnöki Hivatal vezetője úgy véli, hogy a helyzetet elsősorban a lengyelek élezték ki, és döntésüket teljesen megalapozatlannak tartja. Budanov és korábban Zelenszkij is azzal vádolta Varsót, hogy kettős mércét alkalmaz, mivel a lengyel állam a mai napig nem fosztotta meg a Fehér Sas-rendtől a fasiszta diktátort, Benito Mussolinit. A lengyel fél korábban erre úgy reagált, hogy posztumusz nem vesznek el állami kitüntetéseket. Az ukrán tisztségviselő figyelmeztetett, hogy a jelenlegi diplomáciai feszültség még nem érte el a csúcspontját, és ha a felek nem mérséklik a retorikát, a nézeteltérések valódi konfliktussá alakulhatnak.
Google keresési beállítás
Állítsd be a KárpátHírt preferált forrásnak!


















