Hónapokra megbénították a moszkvai olajfinomítót az ukrán dróncsapások

Röviden:

  • Legalább fél évre leállt egy Moszkva melletti olajfinomító az ukrán dróntámadások miatt.
  • A június közepi csapások a Gazprom Nyeft létesítményének teljes kapacitását megbénították.
  • Oroszországban az ellátási nehézségek miatt a gázolajexport teljes tilalmát is mérlegelik.

Iparági értesülések szerint a júniusi dróncsapások után 2027-ig szünetelhet a termelés a Gazprom Nyeft orosz fővárostól délre fekvő üzemében. Az ukrán támadások sorozata jelentős áremelkedést okozott a belföldi piacon – derül ki a The Moscow Times cikkéből.

A Reutersnek nyilatkozó forrás szerint a javítási munkálatok minimum hat hónapot vesznek igénybe. A június 16-i első támadás a finomító kapacitásának 53 százalékát adó lepárlóegységet rongálta meg. Két nappal később a modernebb, a termelés fennmaradó 47 százalékáért felelős Euro+ egységet is találat érte.

A létesítmény 2024-ben 11,6 millió tonna kőolajat dolgozott fel, amelyből 2,9 millió tonna benzint és 3,2 millió tonna gázolajat állítottak elő. Az orosz tisztségviselők hivatalosan nem kommentálták a károkat. Kijev idén tavasszal fokozta az oroszországi olajipari célpontok elleni műveleteit, ami több régióban üzemanyag-fejadagoláshoz vezetett.

Az orosz piacon az év eleje óta 6,6 százalékkal emelkedett a benzin átlagára, amely június közepére elérte a literenkénti 69,11 rubelt. Alekszandr Novak miniszterelnök-helyettes keddi közlése szerint a kormány a meglévő korlátozások mellett a gázolajexport teljes betiltását is fontolgatja a hazai ellátás stabilizálása érdekében.

Google keresési beállítás

Állítsd be a KárpátHírt preferált forrásnak!

Iratkozzon fel, hogy elsőként értesüljön híreinkről!

Ezt olvasta már?